Na targach IAAPA 2023 w Orlando pojawiły się setki automatów zręcznościowych, jednak tylko kilka z nich postanowiłem zaliczyć do kategorii tzw. wideosiłowni, czyli automatów video, w których nie tylko ćwiczymy swoją zręczność, ale także które pozwalają nam się zmęczyć w trakcie gry.
Zacznijmy od Goatz ‘n Ropes BayTeka, czyli symulatora wspinaczki górskiej, czy tam skalnej.
Gracze wspinają się tu po zapętlonej linie „nieskończoności”, aby ścigać się z kozicami na szczyt, walcząc ze sobą i z czasem. Po drodze muszą unikać skalnych klifów, korzystając z lewego i prawego przycisku, aby przełączać się między trzema wyświetlanymi na ekranie linami.
Kolejnym ciekawym pomysłem jest połączenie wyścigów zabawkowych modeli samochodów na torze zasilanych energią graczy uzyskaną z pedałowania na rowerach treningowych. Nazywa się to Interactive Bike Racing i z pewnością ucieszy każdego miłośnika zielonej energii. Wymyśliła go spółka Gameartonline z Hong Kongu.
Podobne podejście do tematu zaprezentowała w Orlando fińska spółka CSE. Zamiast toru wyścigowego dla matchboxów mamy tu ekrany LCD. Ich CycloBEAT to innowacyjne połączenie fitnessu i rozrywki dla dorosłych i młodzieży. Urządzenie zapewnia motywujące wyzwanie w zakresie jazdy na rowerze stacjonarnym dla osób lub grup. CycloBEAT przekształca jazdę na rowerze stacjonarnym w zabawną rozgrywkę. Możemy ścigać się w wirtualnych światach, czyniąc treningi i rozgrzewki bardziej wciągającymi.
Nie lubicie jazdy na rowerze? CSE ma dla Was iWall, kwintesencję wideosiłowni. iWall jest odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i oferuje godziny ćwiczeń dostępnych bez dodatkowych urządzeń. iWall nie ma limitu wagi.
Wszystkie gry sterowane są za pomocą ruchu ciała: bieganie i skakanie na torze przeszkód w stylu parkour oraz ruchy rytmiczne i taneczne wymagane w grze tanecznej. iWall może być używany do rozgrzewki, treningu koordynacji i efektywnych ćwiczeń cardio.
Kalifornijska firma SkyTechSport zaprezentowała w Orlando na IAAPA 2023 dwa symulatory sportów zimowych. Pierwszy to symulator jazdy na snowboardzie, drugi to rozbudowany symulator jazdy na nartach. Co do tego ostatniego, to kilka lat temu podobny wymyśliła polska firma. W polskim symulatorze mieliśmy jednak do czynienia z pochyłą bieżnią, w amerykańskim zastosowano inne rozwiązanie.
Na koniec siłownia, ale nie video. Pionowo wspinające się rowery Vertical Bikes z firmy Vertical Reality z pobliskiego Orlando, Miami.
Val B.