Rekordowa liczba turystów, wynosząca 20,8 mln osób, odwiedziła województwo małopolskie w ubiegłym roku, co stanowi wzrost o 22,9 proc. w porównaniu z 2022 rokiem – wynika z najnowszych badań ruchu turystycznego przedstawionych podczas poniedziałkowego briefingu w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.
Iwona Gibas z zarządu województwa podkreśliła, że w 2023 roku udało się przełamać tendencję spadkową, którą zainicjowała pandemia Covid-19. Również uwaga skupiona była na wzroście liczby gości zagranicznych, który wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem. Wśród gości zagranicznych najliczniej przybywali turyści z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Dzięki skutecznej promocji Małopolskiej Organizacji Turystycznej udało się podwoić liczbę turystów z USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Turystyka w regionie przyniosła szacunkowe wpływy w wysokości 13,03 mld zł, co oznacza wzrost o 16,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnia długość pobytu zagranicznych turystów wynosiła od 2 do 3 nocy, a średni wydatek na osobę to 1913 zł.
Najczęstsze powody odwiedzin to odpoczynek, aktywna turystyka oraz zwiedzanie zabytków. Wśród najpopularniejszych atrakcji wymieniano m.in. Tatrzański Park Narodowy, Park Rozrywki Energylandia, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Rynek Główny w Krakowie.
Władze regionu podkreśliły, że gościnność, atmosfera i bogata oferta turystyczna przyciągają coraz więcej turystów do Małopolski, co jest obiecującym znakiem dla przyszłości regionu.