Cushman & Wakefield: rosną obroty rozrywki w centrach handlowych

Retail & Food

Obroty w kategorii handlowej „rozrywka” wzrosły przez rok o 30 proc. – wynika z badania.

W centrach handlowych w II kw. 2025 roku najlepsze wyniki pod względem wzrostu obrotów odnotowała kategoria rozrywki – wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield. Obroty w tym sektorze wzrosły o 30 proc. od poprzedniego roku.

Rosną obroty w rozrywce w centrach handlowych

Jak podaje Cushman & Wakefield, rozrywka jest kategorią handlową, w której obroty wzrosły najbardziej, bo o 30 proc. wobec analogicznego okresu 2024 roku. Dalej pod względem dynamiki obrotów plasują się restauracje (10 proc.), zdrowie i uroda (8 proc.) oraz usługi (8 proc.).

Obroty najemców w centrach handlowych w II kw. 2025 r. przekroczyły 1100 zł na metr kwadratowy. Łączne obroty od stycznia do maja 2025 r. wyniosły zaś 121,2 mld zł, co oznacza wzrost o 1 proc. wobec analogicznego okresu 2024 r.

Średnia odwiedzalność centrów handlowych w kwietniu wyniosła ok. 420 tys. klientów w przeliczeniu na jeden obiekt, czyli o 2 proc. więcej niż rok temu. Odwiedzalność w maju przekroczyła zaś 405 tys. klientów – o 0,3 proc. więcej rok do roku.

C & W: parków handlowych w Polsce cały czas przybywa

Sektor nieruchomości handlowych w Polsce notuje wyraźny wzrost, jeżeli chodzi o budowę nowych powierzchni. W II kw. 2025 r. w budowie było ponad 590 tys. m kw nowych powierzchni. To najwięcej od 2019 roku. Przodują parki handlowe.

Jak podaje Cushman & Wakefield, wyhamowania skali można spodziewać się od 2027 roku, kiedy może dojść do nasycenia polskiego rynku formatem parków handlowych. To one stanowią dziś bowiem największą część powierzchni w budowie (80 proc.). Daleko za nimi są magazyny handlowe typu Castorama (12 proc.) oraz centra handlowe (8 proc.)

Jak dotąd, najbardziej aktywnymi deweloperami obiektów handlowych powyżej 5 tys. m kw. są Saller, PKB Inwest Budowa i P.A. Nova.

Sieci handlowe: Polska atrakcyjna dla nowych graczy

W Polsce wciąż debiutują nowe marki i sieci handlowe – podaje też raport Cushman & Wakefield. W II kw. 2025 r. były to:

  • Alensa (czeska marka soczewek kontaktowych),
  • Bottlery (litewska sieć alkoholi luksusowych),
  • Dreslow (polska marka mody cyrkularnej),
  • Markovo (dubajska marka kosmetyczna),
  • Motorola / Lenovo (showroom produktów elektronicznych),
  • Polski Stół (polski operator gastronomiczny).

„Atrakcyjność naszego rynku w oczach sieci handlowych nie słabnie. Zapowiadane są nowe wejścia i pojawiają się liczne informacje o trwających negocjacjach dotyczących najmu lokali handlowych” – podkreślają eksperci Cushman & Wakefield.

Centrum handlowe Korona
Fot. Pixabay / Pexels

Czytaj także

Newsletter