W Polsce cały czas rośnie trend związany z budową rekreacyjnej infrastruktury wodnej w miastach. Najnowszym tego przykładem jest Świdnica, w której zapytano mieszkańców, co sądzą o pomyśle realizacji aquaparku. Wyniki ankiety mówią jasno – 95,6 proc. świdniczan biorących udział w konsultacjach przyznało, że stworzenie parku wodnego jest potrzebne.
Nowy Sącz, Rzeszów czy Stalowa Wola – to tylko kilka miast w Polsce, o których informowaliśmy ostatnio w kontekście planów budowy parku wodnego. Tworzenie miejsc przyjaznych dla rodzin, które zapewniają rozrywkę, rekreację, wypoczynek i sport, to coraz popularniejszy kierunek rozwoju dużych aglomeracji. Teraz do grona zainteresowanych miejscowości dołącza Świdnik, który postanowił poznać opinię mieszkańców na temat potencjalnej inwestycji na osiedlu Zawiszów.
Wypełniono 1103 ankiety. Za nieważne uznano 329, a za ważne 774. Dla entuzjastów budowy parku wodnego wynik wydaje się optymistyczny. Aż 95,6 proc. świdniczan biorących udział w konsultacjach stwierdziło, że stworzenie obiektu jest potrzebne. Wśród głosujących najwięcej osób było w przedziale wiekowym od 36 do 45 lat (33,2 proc.), a najmniej stanowiły osoby powyżej 66. roku życia (6,8 proc.). Dane pokazują, kto mógłby być głównym klientem przyszłego obiektu. To również dowód na olbrzymie zainteresowanie przez rodziny wodną infrastrukturą rekreacyjną.
Chcą sportu i odpoczynku
Z ankiet wynika, że mieszkańcy chcieliby korzystać z parku wodnego raz w tygodniu (36,8 proc.), kilka razy w tygodniu (32,4 proc.) oraz raz w miesiącu (15,8 proc.). Najchętniej widzieliby w obiekcie strefę aktywności sportu i rekreacji. Następna w kolejności wskazana została strefa saun i wypoczynku. Najmniejsze zainteresowanie wzbudziło miejsce rekreacji dla najmłodszych.
– Biorący udział w konsultacjach wypowiedzieli się również na temat poszczególnych atrakcji w każdej ze stref. Jacuzzi i niecka z torami pływackimi uplasowały się na najwyższych miejscach. Kolejne, na które oddano głosy to zjeżdżalnia wodna, hydromasaż ścienny i niecka do nauki pływania. Wśród atrakcji dla najmłodszych najczęściej wskazywane były: zjeżdżalnia i wodny plac zabaw – czytamy na stronie Urzędu Miasta Świdnicy.
W kontekście samej budowy i przygotowania się do prac, a także wskazówek dla inwestorów oraz pomysłodawców atrakcji, istotne mogą być sugestie i uwagi od mieszkańców. Ci, jako najpopularniejsze propozycje wskazywali: odpowiedniej wielkości parking, kilka jacuzzi, bar na dachu ze strefą leżakową, zaplecze gastronomiczne, większa ilość torów pływackich.
Teraz powstać ma program funkcjonalno-użytkowy (PFU), na bazie którego będzie można opracować projekt inwestycji. Temat na pewno będziemy monitorować.