Rosnąca inflacja, a zarazem długofalowy wzrost gospodarczy w Polsce – to główne powody, przez które coraz chętniej wybieramy letni wypoczynek poza granicami naszego kraju. Na przestrzeni lat ceny wyjazdów wakacyjnych mocno się zrównały. Nocleg, czy obiad nad rodzimym morzem kosztuje niemal tyle samo, ile w kurorcie w Grecji, czy we Włoszech.
Dzisiejsze podróżowanie po Europie ma inny charakter ekonomiczny niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedyś urlop we Włoszech, Grecji czy Turcji wiązał się z wieloma wyrzeczeniami, lecz dziś jest inaczej. Obecnie południowe oraz zachodnie państwa są dostępnych cenowo dla Polaków. To efekt kilku czynników. Po pierwsze pod względem rozwoju nieco dogoniliśmy zachód, a po drugie w Polsce odnotowujemy wysoką inflację, w związku z czym wakacje nad Bałtykiem czy w Zakopanem są niezwykle kosztowne. Rosnące zainteresowanie krajami zagranicznymi obserwują również biura podróży.
– Rezerwacji u naszych południowych sąsiadów oraz przede wszystkim na Bałkanach z roku na rok mamy coraz więcej. W 2019 roku zaledwie 3 proc. klientów Travelist.pl za cel swoich wakacyjnych wyjazdów obierało międzynarodowe kierunki. W 2022 roku ich odsetek wzrósł do 7 proc., natomiast aktualnie kształtuje się na poziomie 10 proc. – mówi Eliza Maćkiewicz z Travelist.pl.
Co prawda koszt podróżowania za granicę może być nieco wysoki, ale za to mamy gwarancje dobrej pogody. To jeden z kluczowych czynników, wpływających na nasze wakacyjne preferencje.
– Lato to czas, kiedy Polacy chętnie wybierają się do krajów basenu Morza Śródziemnego. Kierunki te swoją popularność zawdzięczają nie tylko gwarantowanej pogodzie, atrakcyjności kulturowej i historycznej, ale także bogatej ofercie obejmującej duży wybór hoteli dostosowanych do budżetów różnej wysokości i szerokiej siatce połączeń z lotnisk lokalnych – mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.
Wspomniane kwestie budżetowe są istotne, a w Polsce koszty podróżowania niestety stale rosną. Jak podaje Travelist.pl, w lipcu czy sierpniu za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym nad polskim morzem trzeba zapłacić średnio 710 zł. Wcale nie taniej jest w górach np. Zakopanem, gdzie średnia stawka kształtuje się na poziomie 686 zł.