Warszawska Białołęka doczeka się nowego terenu zielonego. Zagospodarowana zostanie przestrzeń 13 ha, na której powstanie Park Żerański m.in. z placem zabaw z wodnymi elementami, strefą rozrywki, parkiem linowym i pływającymi pomostami. Prace budowlane trwają od 2023 roku i zakończą się jesienią, a dokładnie w listopadzie br.
Nowe tereny zielone w Warszawie
Mieszkańcy warszawskiej Białołęki mogą odliczać tygodnie do otwarcia nowej przestrzeni zielonej. 13-hektarowy Park Żerański będzie miejscem rekreacji, nawiązującym do industrialnego charakteru tego terenu. Chodzi o nieukończone zakłady prefabrykacji budowlanej, które miały powstać w okolicy. Obszar stanie się przestrzenią rodzinną, bliską natury, oferującą wiele atrakcji. Będą one związane z odpoczynkiem, sportem, rozrywką i edukacją.
– Park Żerański powstaje w Dzielnicy Wisła, na terenie o powierzchni około 13 hektarów, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Będzie to jedyny park w Warszawie z linią brzegową udostępnioną mieszkańcom – informował na początku inwestycji Zarząd Zieleni Warszawy.

Fot. Zarząd Zieleni Warszawy
Co znajdzie się na terenie kompleksu w Warszawie?
Chodzi m.in. o stworzenie bulwaru spacerowego, budynku usługowego z funkcją gastronomiczną czy miejsca wypoczynku i relaksu. To nie koniec. Mieszkańcy dzielnicy, ale też turyści, będą mogli skorzystać z infrastruktury sportowo-rozrywkowej m.in. parku linowego i placu zabaw z wodnymi elementami (wioska rybacka), wiaty do piknikowania oraz pływających pomostów. Ostatnie z miejsc ma być doskonałą przestrzenią na spacer, wyciszenie się oraz obserwację flory i fauny Kanału Żerańskiego. Kluczowa ma być również bioróżnorodność na czele z setkami drzew i 500 nowymi okazami. W przyszłości park może zyskać także miejsce do wypożyczania kajaków czy siłownię plenerową. Budowa Parku Żerańskiego ruszyła w 2023 roku. Kiedy się zakończy?.
– Jak informuje Zarząd Zieleni Warszawy, podstawowy zakres prac ma zostać wykonany z końcem kwietnia 2025 roku. Zostanie także zrealizowany pawilon w rejonie dojścia od ul. Kowalczyka, którego budowa ma potrwać do listopada 2025 roku – informowało niedawno Stowarzyszenie Razem dla Białołęki.

Fot. Zarząd Zieleni Warszawy
Wartość inwestycji w Warszawie? Ponad 50 mln złotych
Szacuje się, że budowa całego kompleksu pochłonie około 53 mln złotych. Prace budowlane realizuje firma Inmel, z kolei dokumentację projektową przygotowały biura projektowe: Archigrest oraz TopoScape. Temat będziemy monitorować.
CZYTAJ TAKŻE: W Borkowicach pod Radomiem może powstać geopark