Tężnia solankowa, alejki spacerowe i zaaranżowany potok – to tylko kilka elementów zrewitalizowanego parku w miejscowości Czerniawa-Zdrój, stanowiącej część Świeradowa-Zdroju. W przeszłości był to znany w regionie punkt uzdrowiskowy, który na przestrzeni lat nieco podupadł. Kolejne inwestycje mają tchnąć nowe życie w okoliczne tereny.
Czerniawa-Zdrój leży w głębokiej Dolinie Czarnego Potoku w Górach Izerskich. To względnie mała, lecz kultowa i malownicza miejscowość na Dolnym Śląsku, która już od 1850 roku wykazywała potencjał turystyczny (pierwszy dom zdrojowy). Przez wiele dekad była jednym z popularniejszych ośrodków uzdrowiskowych w regionie, lecz w ostatnim czasie teren stracił dawny blask. Dlatego obecne władze samorządu postanowiły zrewitalizować 4,5-hektarowy Park Uzdrowiskowy.

Fot. Facebook
Szeroki zakres prac
W parku wybudowano tężnię solankową, która ma charakter naturalnej inhalacji. Jej działanie korzystnie wpływa m.in. na układ oddechowy i układ nerwowy oraz stymuluje pracę układu odpornościowego. Tężnia ma wymiary 15 na 6 metrów i zlokalizowana została przy ul. Sanatoryjnej. Inwestycja polegała również na budowie ścieżek parkowych (2 km długości), leżakowni na stoku i instalacji oświetlenia ulicznego. Wykonawca zadbał ponadto o stworzenie fontanny typu „dry plaża”, pijałek wody mineralnej, przygotował nasadzenia roślin i zaaranżował potok górski. Przeszklone zostały także okoliczne pergole.
– Wybudowaliśmy jeszcze mały à la amfiteatr. Będziemy chcieli organizować tam wydarzenia kulturalne, koncerty, występy, niewielkie teatry uliczne. Będzie to miejsce atrakcyjne z wielu względów – mówiła niedawno dla Telewizji Echo24 Dorota Marek, Zastępca Burmistrza Miasta Świeradów-Zdrój.
Powstanie odkryty basen
Jakie są dalsze plany na rozwój miejscowości? To m.in. budowa kompleksu rekreacyjno-basenowego. Letnie otwarte baseny mają być magnesem na turystów. Obiekt stanie się najwyżej położonym tego typu miejscem w Sudetach. Prace trwają, a wartość zadania to około 10 mln zł. Wykonawca wybuduje 3 niecki basenowe, teren rekreacyjny i zaplecze gastronomiczne. To dobra informacja dla hotelarzy, inwestorów, ale także mieszkańców gminy oraz turystów.
CZYTAJ TAKŻE: Plenerowy escape room Moonstreet rusza z grą w Katowicach i Poznaniu