Podziemne tunele na terenie arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem będą udostępnione turystom. Podziemia i piwnice były przez ostatnie lata remontowane, a niedługo możliwe będzie ich zwiedzanie. Umowa z wykonawcą niezbędnych prac została już podpisana.
Będzie podziemna trasa w Bolestraszycach
Już niedługo podziemia i piwnice arboretum w Bolestraszycach będzie można zwiedzić. Głównym celem projektu jest zwiększenie potencjału turystycznego i atrakcyjności tego unikatowego miejsca w Małopolsce.

Fot. Arboretum w Bolestraszycach
Podziemna trasa będzie miała ok. 63 metry długości. Wybrano już wykonawcę, który zbuduje niezbędną infrastrukturę. Zajmie się tym konsorcjum Usługowego Zakładu Murarskiego i Malarskiego Zbigniew Antosyk z Buszkowic oraz Usług Stolarsko-Budowlanych Marek Kurpiel z Tyniowic. Zakres prac obejmuje m.in. budowę końcowych fragmentów istniejącej trasy oraz stworzenie pawilonu ogrodowego.
Wartość projektu to ponad 3 mln zł, z czego 1,7 mln zł to dofinansowanie ze funduszy Unii Europejskiej. Prace mają potrwać do marca 2026 roku.
Arboretum wzmocni potencjał turystyczny regionu
Projekt arboretum poszerzy i uatrakcyjni ofertę arboretum nie tylko przez udostępnienie zwiedzającym podziemi, ale stworzy też nowe miejsce odpoczynku i schronienia przed warunkami atmosferycznymi, a także pozwoli na przedstawienie gościom większej liczby eksponatów i organizowanie wystaw czasowych.

Fot. Arboretum w Bolestraszycach
Prace zaplanowane zostały w sposób zmierzający do maksymalnej ochrony istniejącego drzewostanu i zagospodarowania zielenią oraz przy założeniu wkomponowania elementów w otaczającą roślinność.
Arboretum w Bolestraszycach istnieje od 1975 roku. Położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. Obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski, a także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. W arboretum znajduje się obecnie się 2,2 tys. drzew i krzewów, ponad 1,2 tys. roślin zielnych i ok. 200 roślin szklarniowych.
Od 2001 roku dyrektorem arboretum jest dr hab. Narcyz Piórecki.
CZYTAJ TAKŻE: Kluby Fikołki z Costa Coffee. Nowy koncept w Piotrkowie Trybunalskim