Postęp w budowie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Centrum. Firma Budimex poinformowała, że ukończono najwyższy punkt konstrukcyjny budynku. Prace idą zgodnie z planem i powinny potrwać do początku 2027 r. Na miejscu znajdą się przestrzenie o charakterze edukacyjnym, strefa aktywności i inne atrakcje.
W tym artykule:
Centrum Kukuczki powstaje w Katowicach
Katowickie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki buduje się przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej. To właśnie w tej okolicy wychował się Jerzy Kukuczka.
Centrum zostanie połączone z sąsiadującymi budynkami. W jednym z nich znajduje się mieszkanie, w którym wychowywał się himalaista. Będzie ono udostępnione do zwiedzania.
Budowa centrum rozpoczęła się 20 stycznia. Wykonawcą jest Budimex. Projekt budynku wykonała pracownia architektoniczna KUMStudio. Budowa powinna zakończyć się na początku 2027 r.
Całkowita wartość inwestycji w stworzenie centrum wynosi ponad 75 mln zł.

Co znajdzie się w muzeum Kukuczki w Katowicach?
Goście mogą liczyć zarówno na edukację, jak i rozrywkę. Będzie to m.in. interaktywna wystawa pokazująca historię eksploatacji Himalajów i Karakorum oraz losy polskich wypraw wspinaczkowych. Wystawę stworzy firma Adventure Ekspozycje.
Wewnątrz powstanie specjalna grota śnieżna oraz stanowisko poznawcze, aby odwiedzający mogli doświadczyć namiastki warunków panujących na ośmiotysięcznikach.

W centrum znajdzie się także ścianka wspinaczkowa, a uzupełnieniem wystawy będą prowadzone warsztaty, spotkania, pokazy filmowe i inne związane z tematyką górską działania z pogranicza edukacji i rozrywki.












