To jeszcze nie masowe zjawisko, ale zmiana jest zbyt widoczna, by ją ignorować. Szukając porad lub informacji w internecie coraz częściej omijamy „wujka Google” i kierujemy się prosto do „cioci AI”. Dla firm, także z branży leisure, to ważny sygnał. Warto wiedzieć, co „mówi” o naszym biznesie sztuczna inteligencja. Co zobaczy turysta, gdy poprosi AI o wybranie najlepszych atrakcji z regionu, do którego wybiera się na urlop? Czy nasz park rozrywki, prywatne muzeum albo aquapark pojawi się w odpowiedzi AI, i czy odpowiedź ta wpłynie koniec końców na decyzję o zakupie biletu? Sprawdziliśmy to na przykładzie parków rozrywki w Polsce.
AI zamiast Google’a. Idą duże zmiany
Chaty AI, takie jak ChatGPT, stają się poważną alternatywą dla tradycyjnych wyszukiwarek. Branżowy serwis The Information kilka miesięcy temu opublikował wyniki sondażu, w którym 60 proc. respondentów przyznało, że rzadziej korzysta z Google’a, odkąd upowszechniły się chaty i asystenci AI.
Pod koniec 2024 roku sama wyszukiwarka Google odnotowała – wciąż bardziej symboliczny niż strategicznie ważny – spadek udziału w globalnym rynku wyszukiwarek do poziomu poniżej 90 proc. Trudno mówić o końcu Google’a, ale trudno uniknąć refleksji o początku końca tradycyjnych wyszukiwarek. Google nie pozostaje przecież w tyle i rozwija własne narzędzia sztucznej inteligencji, w tym asystenta Gemini. Niedawno w Polsce pojawiła się też usługa AI Overviews. Na samej górze wyników wyszukiwania Google możemy czasami zobaczyć gotową odpowiedź na nasze pytanie wygenerowaną właśnie przez AI.
Słowem, AI może ułatwiać wyszukiwanie treści w internecie i użytkownicy nie wahają się korzystać z tego udogodnienia.
Kto poznał wygodę natychmiastowych odpowiedzi, ten nie chce wracać do listy wyników w Google – podkreśla w komentarzu dla Parkmag.pl Paweł Jóźwik, prezes zarządu firmy Traffic Trends zajmującej się performance marketingiem i twórca narzędzia LLMWatcher do monitorowania odpowiedzi w chatach AI.
Co to wszystko oznacza dla firm i przedsiębiorców z branży turystycznej i rozrywkowej?
Chaty AI stały się kolejnym miejscem, w którym potencjalny klient i gość naszego parku rozrywki, centrum zabaw, muzeum czy escape roomu, dostaje rekomendację o naszej usłudze. Treść, która pomaga lub szkodzi firmie, może pojawić się zatem nie tylko w prasie, w portalu internetowym, na forum dyskusyjnym, w komentarzu na Facebooku czy w filmiku z TikToka, ale także w odpowiedzi wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Właściciele atrakcji turystycznych oraz działy marketingu i PR powoli dostają już do dyspozycji narzędzia działające jak standardowy monitoring mediów, ale śledzące wizerunek marki w chatach AI.
A jak wygląda to dziś na – bliskim nam – przykładzie parków rozrywki? Sprawdziliśmy.
AI poleca parki rozrywki
Jakie parki pojawiają się dziś w popularnych chatach AI w odpowiedzi na pytanie o najlepsze tego typu miejsca w Polsce? Sprawdziliśmy to w narzędziu LLMWatcher, które pozwala na porównanie wyników odpowiedzi w chatach OpenAi, Perplexity, Gemini, Claude oraz Grok.
LLM w nazwie serwisu to skrót od Large Language Model, czyli „duży model językowy”. W dużym skrócie, LLM są zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji, które potrafią interpretować, przetwarzać i generować tekst w sposób przypominający język, jakim posługujemy się na co dzień. Każdy z modeli językowych będzie inaczej odpowiadał na nasze pytania. Warto zaznaczyć ponadto, że odpowiedzi chatów AI mogą różnić się w zależności od aktualnych informacji czy kontekstu wcześniejszych zapytań.
Nie należy pod żadnym pozorem traktować wyników naszego testu jako rankingu popularności parków rozrywki. To jedynie dowód na to, że różne chaty AI mogą różnie interpretować to, czym jest „park rozrywki”. To także przykład tego, jak wielkie mogą być różnice w odpowiedziach, które dostają użytkownicy poszczególnych chatów.
Najlepsze parki rozrywki w Polsce według AI
Trzeba zaznaczyć, że pytanie, który wpisaliśmy jako pierwsze, było bardzo ogólne i niedoprecyzowane. Czyli takie, jaki wpisałby użytkownik przyzwyczajony do Google’a, który chce uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi w kilku pierwszych rezultatach.
W odpowiedzi na pytanie „Jakie są najlepsze parki rozrywki w Polsce?” każdy zbadany chat AI na pierwszym miejscu podaje Energylandię. Park rozrywki w Zatorze jako jedyny pojawił się w odpowiedziach wszystkich chatów uwzględnionych w narzędziu LLMWatcher.

Fot. Energylandia
Sonar (używany w Perplexity), w odpowiedzi na zadane pytanie podał 6 propozycji. Kolejno były to: Energylandia, Mandoria, Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia, Farma Iluzji, JuraPark Krasiejów oraz Rabkoland.
ChatGPT zaproponował 5 miejsc. Były to, zaczynając od pierwszego miejsca, Energylandia, Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia, Rabkoland, Wesołe Miasteczko w Szklarskiej Porębie oraz Park Rozrywki Twinpigs.
Grok AI to narzędzie należące do serwisu X. Oprócz Energylandii, chat ten polecał kolejno Park Miniatur w Inwałdzie, Zatorland, Rabkoland oraz AdrenalinaPark w Chorzowie.
Rozwijany przez Google chat Gemini zarekomendował kolejno Energylandię, Śląskie Wesołe Miasteczko Legendię, Majaland Kownaty, Rabkoland oraz JuraPark Bałtów.
Claude opracowany przez firmę Anthropic podał w swoich odpowiedziach Energylandię, Śląskie Wesołe Miasteczko Legendię, Park Rozrywki Fantasia w Andrychowie, Park Rozrywki Active Park w Łodzi oraz Nową Jerozolimę w Mysłowicach. Dwie ostatnie „polecajki” od Claude’a mają ze sobą coś wspólnego: w rzeczywistości nie istnieją.
Podsumowując, w odpowiedziach AI na pytanie o najlepsze parki rozrywki w Polsce najczęściej pojawia się Energylandia (5 razy), Legendia i Rabkoland (po 4 razy). Tylko te trzy parki pojawiły się w odpowiedziach więcej niż raz.

Fot. Legendia
A co jeżeli doprecyzujemy zapytania?
Parki rozrywki w Polsce w „świadomości” AI: liderzy i wielcy nieobecni
Nieco inny obraz polskich parków rozrywki w „świadomości” chatów AI wyłania się z doprecyzowanych zapytań.
Po zadaniu 10. pytań na różnorodne tematy związane z parkami rozrywki (np. „Podaj najlepsze atrakcje w parkach rozrywki w Polsce”, „Ile kosztują bilety do parków rozrywki w Polsce?”, „Jakie parki rozrywki w Polsce są najbardziej popularne?”, „Jakie parki rozrywki w Polsce działają teraz lub powstaną w najbliższych latach?” itp.), chaty przedstawiły bardziej przekrojowy obraz obecności parków rozrywki w ich zasobach. Nie da się jednak nie zauważyć kilku pominiętych marek. Nie ma tu np. dużego łódzkiego centrum Hopa Lupa.
Polskie parki rozrywki najbardziej widoczne w odpowiedziach chatów i asystentów AI to:
- Energylandia (37 wzmianek w odpowiedziach)
- Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko (31 wzmianek)
- Rabkoland (20 wzmianek)
- Majaland (17 wzmianek)
- Mandoria (13 wzmianek)
- Zatorland (13 wzmianek)
- Farma Iluzji (10 wzmianek)
- Suntago (10 wzmianek)
- JuraPark Bałtów (6 wzmianek)
- Świat Marzeń Inwałd (4 wzmianki)

Fot. Parkmag/LLMWatcher
W odpowiedziach zbadanych chatów na 10 zadanych pytań pojawiły się 64 różne placówki. Aż 38 z nich zostało wymienionych tylko raz

Fot. Rabkoland
Parki rozrywki w chatach AI: twarde dane i halucynacje
Nie da się ukryć, że w odpowiedziach chatów AI pojawia się dużo nieścisłości. W ogólnym pytaniu o najlepsze parki w Polsce zaskakuje niewielka reprezentacja Mandorii i Majalandów, brakuje też np. łódzkiego centrum Hopa Lupa. Czy decydujący był tutaj termin otwarcia (centrum działa stosunkowo niedługo, bo od lutego 2025 r.)? Podobnych braków i wpadek jest więcej. W odpowiedziach pojawiają się np. sale zabaw, ale całkowicie brakuje choćby jednego parku wodnego, jak choćby duże Suntago. Trudno to obronić różnicami w rozumieniu tego, czym jest „park rozrywki”, bo każdy chatów AI przyjmuje jego szeroką definicję.
Czasami błędy można usprawiedliwić nazewnictwem przyjętym np. przez sale zabaw. W innych przypadkach trudno jednak o wyrozumiałość. Trudno np. ocenić, czy ChatGPT proponując użytkownikom „Wesołe Miasteczko w Szklarskiej Porębie” miał na myśli działający tu park zabaw Esplanada, czy też jest to „halucynacja” AI.
Bardziej pełny obraz polskiej branży parków rozrywki i parków tematycznych pojawia się po doprecyzowaniu i zwiększeniu liczby zapytań. To z kolei zwraca uwagę na potrzebę nauczenia się umiejętności dobrego formułowania promptów (czyli zadawania pytań) w chatach AI.
Energylandia i Legendia w podsumowaniu odpowiedzi na 10 zadanych pytań mają znaczącą przewagę nad kolejnymi parkami. Były to też parki najczęściej wymieniane w pierwszej trójce przez każdy z chatów przeanalizowanych w LLMWatcher. W ogólnym podsumowaniu należną im uwagę i widoczność otrzymały też parki wodne. Pojawiło się tu Suntago i – choć już znacznie rzadziej – aquaparki z Łodzi i Wrocławia. Znowu zabrakło tu jednak Hopa Lupy.

Fot. Suntago
Co wynika z porównania odpowiedzi w chatach AI, oprócz niekwestionowanej dominacji Energylandii? Pomijając pewne błędy i nieścisłości, to różnice w uzyskanych „poradach” przypominają, że sztuczna inteligencja może zarówno bardzo dobrze wypromować atrakcje turystyczne, jak i całkowicie je pominąć i bardzo im zaszkodzić. To samo można powiedzieć o treściach w każdym medium, ale różnica jest zasadnicza. Treści generowane przez AI trudniej kontrolować i wpływać na ich zawartość. Tym bardziej przedsiębiorcy działający w każdej branży powinni myśleć o monitorowaniu tego, co AI „mówi” na ich temat.
Monitoring obecności w AI jest niezbędny po pierwsze do tego, aby sprawdzić, czy dana marka jest proponowana i wskazywana w konwersacjach. Po drugie – w jakim kontekście i wydźwięku. Po trzecie – w jakim otoczeniu. Jeśli dziś AI nie podaje danej marki w odpowiedziach na pytania to za kilka, może kilkanaście miesięcy ta marka może to bardzo dotkliwie poczuć. Zasięgi narzędzi AI rosną w ekstremalnym tempie – podkreśla Paweł Jóźwik.
Umówmy się: dzisiaj nikt nie planuje wakacji i nie opiera o sugestie AI decyzji o zakupie karnetu do parku rozrywki czy innej atrakcji turystycznej. Zaufanie do sztucznej inteligencji jest nadal zbyt małe (i słusznie).
To będzie się jednak zmieniać: wróćmy pamięcią do statystyk, które mówią o stopniowym zastępowaniu tradycyjnych wyszukiwarek przez AI. Sztuczna inteligencja będzie odgrywała coraz większą rolę w codziennym korzystaniu z internetu. Tak, jak dziś czymś oczywistym jest korzystanie z opinii Google podczas wyboru restauracji na urlopie w nieznanym mieście, tak z czasem sięgnięcie po radę asystenta AI podczas zwiedzania stanie się zwykłym odruchem. Tym większa staje się rola troski o obecność i wizerunek marki w chatach AI.
CZYTAJ TAKŻE: Animacje: nawet czekanie w kolejce może być atrakcją. Arlena Hamdi z Animatrii o tworzeniu emocji [ROZMOWA]