Kołyska Newtona, krzywe zwierciadła czy głuchy telefon – to tylko kilka atrakcji, które wzbogacą powstający w Siarach park historyczny. Elementy przyrodniczo-sensoryczne wypełnią centralną część tego wyjątkowego miejsca, z kolei w południowej strefie ogrodu pierwsze skrzypce grają symboliczne rzeźby żołnierzy pierwszo wojennych.
Trudno wskazać inwestycje, które bardziej przyciągają uwagę lokalnych mieszkańców niż nowobudowane tereny zielone w otoczeniu rekreacyjnej przestrzeni. I właśnie tego typu zadanie powstaje w gminie Sękowa, a dokładnie w miejscowości Siary (pow. gorlicki), która będzie mogła pochwalić się kolejnym dużym ogrodem. Przyrodniczy teren realizowany jest niedaleko istniejącego już leśnego parku linowego, który na stałe wkomponował się w sąsiedztwo urokliwej natury.
Dziś budowana przestrzeń została podzielona na dwie części. Mowa o miejscu, gdzie zabawa i rekreacja spotkają się z pamięcią o historii.
To duży projekt, którego pierwsza strefa będzie mieć charakter przyrodniczo-sensoryczny. W planach mamy budowę m. in. dużego stawu (z altaną na wodzie – przyp. red.) czy plaży dla dzieci. Z kolei, drugi obszar zostanie oparty na kontekstach historycznych, gdzie tuż przy wejściu do parku, stanęły już rzeźby trzech żołnierzy pierwszo wojennych, a to raczej jeszcze nie koniec. Chcemy w ten sposób edukować młodzież, kultywować pamięć o bohaterach, a przy tym zaoferować naszym mieszkańcom wyjątkowe miejsce do wypoczynku – mówi specjalnie dla serwisu parkmag.pl Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.
Co znajdziemy w parku?
Zadaniem postaci żołnierzy jest utożsamienie miejsca z Bitwą pod Gorlicami. Z kolei, sercem przestrzeni przyrodniczo-sensorycznej będą elementy otwierające na pobudzanie wyobraźni, zabawę i poszerzanie horyzontów. Już dziś w parku stoi kołyska Newtona, a w niedalekiej przyszłości pojawią się m. in. głuchy telefon, krzywe zwierciadła czy peryskop. Malowniczy teren wzbogaci także kwietna łąką, hamaki oraz bindaż grabowy. Koszt zadania to około dwa miliony złotych.
Jednak kluczowe pytanie brzmi, kiedy park zobaczymy w pełnej krasie?
Całość planujemy oddać mieszkańcom do użytku już w maju – przekonuje Małgorzata Małuch.
Wy też nie możecie doczekać się nowej atrakcji? Do tematu z pewnością wrócimy za kilka miesięcy.