W Niemczech rozdano tegoroczne statuetki AUREA. To nagrody za najciekawsze innowacje w obszarach rzeczywistości wirtualnej (VR), rzeczywistości rozszerzonej (AR), rzeczywistości mieszanej (MR) i rzeczywistości XR (Extended Reality), łączącej doświadczenia pozostałych technologii.
Rozdano nagrody AUREA dla twórców immersyjnych rozwiązań
Nagroda AUREA to wyróżnienie dla twórców zajmujących się rozwiązaniami VR, w tym rozrywką immersyjną. Ceremonia wręczenia statuetek odbyła się na terenie parku rozrywki Europa-Park, który na kilka dni zapełnił się atrakcjami z sektora rozrywki VR i innymi technologiami rzeczywistości rozszerzonych.

Fot. AUREA
Nagrody za najlepsze osiągnięcia przyznano w pięciu kategoriach: Immersja, Innowacja, Interakcja, Wpływ i Kreatywność. Nominowano 10 finalistów, a zwyciężyły projekty:
- Immersja – Aquascope / Moment Factory
- Innowacja – Kōkua AI / TRIPP
- Interakcja – Skatrix Pro / Reality Crisis
- Wpływ – Virtual Worlds Museum / Arrival.Space
- Kreatywność – Nocturnal Fugue / Jiabao Li, Matt McCorkle i Botao Hu
Na czym polegają prace i rozwiązania nagrodzonych twórców?

Fot. AUREA
Najlepsze immersyjne rozwiązania w 2024 roku
Aquascope wyróżniony w kategorii Immersja, to nowoczesny park wodny we Francji. Immersyjna część Aquascope jest strefą oferująca doświadczenie łączące wodę, dźwięki i wizualizacje. Jest to dzieło kanadyjskiej firmy Moment Factory.

Fot. Aquascope
W kategorii Innowacja nagrodzony został projekt Kōkua AI autorstwa amerykańskiej firmy TRIPP. Kōkua AI to działający dzięki sztucznej inteligencji trener wellness, który oferuje spersonalizowane rozwiązania w zakresie zdrowia psychicznego.
Za walory interaktywne nagrodzono grę działającą w rzeczywistości mieszanej – Skatrix Pro. Deskorolkową grę, umożliwiającą zamianę każdej przestrzeni w wirtualny skatepark, wyprodukowało studio Reality Crisis z Finlandii.

Fot. Reality Crisis
Za rozwiązanie, które zdaniem jury będzie najbardziej wpływowe, uznano Virtual Worlds Museum stworzone przez austriacką firmę Arrival.Space. Zadaniem muzeum będzie tworzenie interaktywnych wystaw i troska o dziedzictwo historyczne cyfrowych światów.
W kategorii Kreatywność nagrodzono natomiast grupę projektantów i artystów cyfrowych w składzie Jiabao Li, Matt McCorkle i Botao Hu. Zostali wyróżnieni za projekt Nocturnal Fugue, w ramach którego w ramach rzeczywistości rozszerzonej uczestnicy mogą za pomocą gogli i specjalnie dostosowanego sprzętu “wcielić się” w nietoperza.

Fot. AUREA
CZYTAJ TAKŻE: Warszawskie melt museum nowym punktem immersyjnej rozrywki