Finanse w wakacje: 25 proc. Polaków wyda więcej na bilety do parków rozrywki

Parki rozrywki

W wakacje Polacy pozwalają sobie na większe wydatki niż zazwyczaj.

Średnio co czwarty Polak wyda latem więcej pieniędzy na przyjemności takie jak bilety do parków rozrywki – wynika z badania „Polaków portfel własny: Sezon na wydatki” przygotowanego przez Santander. Łącznie aż 58 proc. respondentów przyznaje, że latem pozwala sobie na większe wydatki na rozrywkę, niż w pozostałej części roku.

.

Parki rozrywki w planach na lato

Jak wynika z badania Santander, głównym powodem, dla którego w okresie letnim głębiej sięgamy do kieszeni, są spotkania ze znajomymi i rodziną, na co wskazuje 36 proc. Dużą część budżetu pochłaniają również koszty transportu i paliwa.

Rodzinna rozrywka też jest oczywiście w planach. Średnio co czwarty z nas wydaje więcej na sezonowe zakupy, jedzenie w restauracjach, bilety na koncerty, festiwale czy do parków rozrywki – podaje Santander.

Dla części respondentów badania lato to także czas intensywniejszych prac domowych i remontów (17 proc.), natomiast najmniejszy odsetek wskazuje na wydatki związane z opieką nad dziećmi, np. w formie półkolonii (6 proc.).

Warto także zaznaczyć, że 15 proc. Polaków udaje się w tym czasie zachować te wydatki na niezmienionym poziomie.

Może cię zainteresować:

Ile Polacy wydadadzą na rozrywkę?

Najczęściej dodatkowe koszty „na przyjemności” nie przekraczają kwoty 500 zł miesięcznie, co deklaruje blisko jedna trzecia badanych.

Kolejne 28 proc. osób mieści je w kwocie do 1000 zł. Wyższe sumy, w przedziale od 1001 do 2000 zł, deklaruje 14 proc. respondentów, a powyżej 2000 zł w skali miesiąca – jedynie 9 proc.

Najbardziej hojni w tym obszarze są pięćdziesięciolatkowie (68 proc.) oraz respondenci z małych miast do 50 tysięcy mieszkańców (67 proc.). Po drugiej stronie skali znajdują się osoby w wieku od 30 do 39 lat oraz mieszkańcy terenów wiejskich (kolejno 51 i 49 proc.).

Fot. Antonino Giangrasso / Pexels

Czytaj także

Newsletter