Średnio co czwarty Polak wyda latem więcej pieniędzy na przyjemności takie jak bilety do parków rozrywki – wynika z badania „Polaków portfel własny: Sezon na wydatki” przygotowanego przez Santander. Łącznie aż 58 proc. respondentów przyznaje, że latem pozwala sobie na większe wydatki na rozrywkę, niż w pozostałej części roku.
W tym artykule:
Parki rozrywki w planach na lato
Jak wynika z badania Santander, głównym powodem, dla którego w okresie letnim głębiej sięgamy do kieszeni, są spotkania ze znajomymi i rodziną, na co wskazuje 36 proc. Dużą część budżetu pochłaniają również koszty transportu i paliwa.
Rodzinna rozrywka też jest oczywiście w planach. Średnio co czwarty z nas wydaje więcej na sezonowe zakupy, jedzenie w restauracjach, bilety na koncerty, festiwale czy do parków rozrywki – podaje Santander.

Dla części respondentów badania lato to także czas intensywniejszych prac domowych i remontów (17 proc.), natomiast najmniejszy odsetek wskazuje na wydatki związane z opieką nad dziećmi, np. w formie półkolonii (6 proc.).
Warto także zaznaczyć, że 15 proc. Polaków udaje się w tym czasie zachować te wydatki na niezmienionym poziomie.
Ile Polacy wydadadzą na rozrywkę?
Najczęściej dodatkowe koszty „na przyjemności” nie przekraczają kwoty 500 zł miesięcznie, co deklaruje blisko jedna trzecia badanych.
Kolejne 28 proc. osób mieści je w kwocie do 1000 zł. Wyższe sumy, w przedziale od 1001 do 2000 zł, deklaruje 14 proc. respondentów, a powyżej 2000 zł w skali miesiąca – jedynie 9 proc.
Najbardziej hojni w tym obszarze są pięćdziesięciolatkowie (68 proc.) oraz respondenci z małych miast do 50 tysięcy mieszkańców (67 proc.). Po drugiej stronie skali znajdują się osoby w wieku od 30 do 39 lat oraz mieszkańcy terenów wiejskich (kolejno 51 i 49 proc.).




