Małopolskie i świętokrzyskie będą wspólnie promować turystykę

Inne

Ponadregionalna oferta turystyczna ma pomóc w rozwoju i promocji obu województw.

Małopolskie i świętokrzyskie samorządy zacieśniają współpracę w turystyce. Główny list intencyjny, wytyczający wspólne cele obu regionów, podpisali Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. Chodzi m.in. o łączenie szlaków, współpracę instytucji kultury i podmiotów gospodarczych oraz wspólną promocję oferty turystycznej.

.

Województwa łączą siły

Podpisane dokumenty dotyczą współpracy w obszarze turystyki i promocji na poziomie ponadregionalnym.

Województwa połączą siły, by zbudować spójną i kompletną ofertę turystyczną obszaru południowej Polski, wykorzystując potencjał walorów przyrodniczych, zabytków i dziedzictwa historycznego. Współpraca ma ułatwić m.in:.

łączenie szlaków pieszych, rowerowych i tematycznych,

wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie turystyki zrównoważonej i nowoczesnego zarządzania marką regionu,

a także realizację zintegrowanych kampanii promocyjnych i wydarzeń branżowych.

– W minionym roku Małopolskę odwiedziło 29 milionów turystów, z czego kilkanaście milionów to goście z zagranicy, a ponad 20 milionów to turyści krajowi – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. – Zostawili oni w naszej gospodarce ponad 25 miliardów złotych. To ogromna kwota, która jasno pokazuje, że turystyka to potężna gałąź gospodarki. Chcemy w nią inwestować wspólnie z województwem świętokrzyskim, opierając się na doskonałych relacjach i patrząc z optymizmem w przyszłość – dodał.

Fot. Małopolska.pl

– Jesteśmy sąsiadami, dzieli nas niewielka odległość, a łączy wspólna, bogata historia – podkreśliła z kolei Marszałkini Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. – Jestem głęboko przekonana, że nie musimy ze sobą konkurować o turystów. Zamiast tego możemy współpracować, wzajemnie uzupełniać swoje oferty i pokazywać to, co mamy najlepsze. Bardzo liczę na tę współpracę. Mam nadzieję, że podpisany dziś list intencyjny stanie się zielonym światłem do realizacji szeregu wspólnych inwestycji.

Instytucje też będą współpracować

Listy intencyjne o współpracy podpisali także przedstawiciele samorządów powiatowych, gminnych oraz instytucji kultury z obu województw.

Wolę wspólnych działań dla rozwoju oferty turystycznej i kulturalnej zadeklarowali: Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego oraz Krzysztof Świerczek – Starosta Powiatu Miechowskiego, Robert Jaworski –  Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny oraz Jarosław Baziak – Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem, a także Aleksandra Stachniak – Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz Marta Mordarska – Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa z Aleksandrą Stachniak, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie [WYWIAD]

Może cię zainteresować:

Czytaj także

Newsletter