Polska – kraj atrakcyjny turystycznie
Niewątpliwie Polska jest krajem atrakcyjnym turystycznie, a jej popularność wśród turystów stale rośnie. Świadczy o tym wzrost liczby podróżnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych, którzy korzystają z baz noclegowych oraz atrakcji dostępnych na terenie naszego kraju. Kilka dni temu amerykańska telewizja CNN opublikowała ranking ciekawych miejsc na świecie, które warto odwiedzić w 2023 r. Polska znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia. Na atrakcyjność turystyczną danego obszaru składa się zespół cech, które stanowią o wyjątkowości tego miejsca. A więc, co przyjezdni doceniają u nas i dlaczego ich liczba stale rośnie? Podróżni w naszym kraju doceniają m.in. walory przyrodniczo – krajobrazowe, zróżnicowaną rzeźbę terenu, obecność pasm górskich, dostęp do morza, ale także elementy dziedzictwa kulturowego, w tym bogatą historię, kulturę oraz możliwość zwiedzania wielu unikatowych na skalę światową zabytków.
Dlaczego, tak wiele atrakcji powstaje w Polsce?
Konkurencja ośrodków turystycznych w Polsce jest bardzo duża. Sposobem, aby zyskać zainteresowanie wśród wczasowiczów i wybić się na tle innych ośrodków jest budowa nowych, unikatowych atrakcji, które mają stanowić swoisty magnes przyciągający kolejnych turystów. Najwięcej nowych atrakcji powstaje bowiem w miejscach, które przyciągają najwięcej zwiedzających. Każdy kolejny turysta to określona kwota zarobionych przez ośrodki pieniędzy, które mogą przeznaczyć na kolejne inwestycje.
Atrakcje turystyczne oddane do użytku w 2022 r. docenione przez turystów
Rok 2022 r. był niezwykle owocny i pomyślny dla sektora turystycznego. W wielu ośrodkach powstały nowe atrakcje, które zyskały ogromną popularnością wśród podróżnych. W poprzednim roku dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się Bieszczady oraz oddana do użytku kolejka gondolowa nad Jeziorem Solińskim, a także ponowne otwarcie Chatki Puchatka w zupełnie nowej wersji. Jak powszechnie wiadomo, Dolny Śląsk od lat jest niezwykle istotnym punktem na mapie turystycznej Polski. W poprzednim roku do atrakcji turystycznych Województwa Dolnośląskiego dołączyła wieża widokowa na Śnieżniku, która umożliwia obserwację najpiękniejszych widoków górskich.
Jakie atrakcje pojawią się na mapie turystycznej Polski w 2023 r.?
Rok 2023 zapowiada się niezwykle obiecująco dla branży turystycznej. Polska zyska kolejne, wyjątkowe atrakcje, które znajdziemy w różnych częściach naszego kraju.
W roku 2023 do dyspozycji turystów zostaną oddane następujące atrakcje turystyczne:
- Wieże widokowe na Górze Skiełek, na Holicy oraz na Malniku w Muszynie;
- Najdłuższa tyrolka w Polsce powstanie w Wańkowej i ma być dostępna dla bieszczadzkich turystów jeszcze przed wakacjami. Tyrolka ma mieć blisko 1350 m długości i 48 m wysokości.
- Nowa strefa tematyczna z Sweet Valley w Energylandii Siódma strefa Energylandii Sweet Valley dedykowana jest najmłodszym gościom parku. Jak sama nazwa wskazuje, strefa utrzymana jest w klimacie cukierkowej krainy, w której dominują pastelowe kolory i cukierkowe dekoracje. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Energylandii w nowej strefie do dyspozycji zwiedzających będzie dostępnych 10 atrakcji. Flagową atrakcją strefy ma być rodzinny rollercoaster o nazwie Choco Chip Creek. Otwarcie strefy Sweet Valley podzielono na dwa etapy. Oficjalna data otwarcia nie jest jeszcze znana, ale zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli parku otwarcie zaplanowano na lato tego roku.
- W Urwitałcie na Mazurach w pobliżu J. Śniardwy powstanie Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Ekologicznej wyposażone w interaktywne i multimedialne eksponaty, które pomogą zrozumieć zwiedzającym procesy zachodzące w przyrodzie. Otwarcie tego niezwykłego miejsce łączącego naukę z zabawą planowane jest w okolicach września.
- Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Goście parku będą mogli skorzystać m.in. z kina 5D i ścieżki edukacyjnej przedstawiającej lokalne legendy.
- W Ciężkowicach w województwie małopolskim powstanie ścieżka w koronach drzew o długości 22m. Jeśli nie będzie opóźnień, pierwsi turyści skorzystają z atrakcji już na wiosnę.
- Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Zwiedzający muzeum będą mogli podziwiać między innymi artefakty związane z Pomorzem Zachodnim i Szczecinem oraz skorzystać z interaktywnych eksponatów. Kompleks muzeum wzbogaci planetarium. W muzeum pojawią się eksponaty upamiętniające Aleksandra Dobę.
- Ogrody na Ziemi Lubuskiej – Konstrukcja obiektu będzie składała się z 5 sferycznych kopuł. Podczas zwiedzania turyści będą mogli podziwiać różnorodną roślinność przez cały rok.
Każdy turysta planujący skorzystać z nowych atrakcji powinien mieć na uwadze, że mogą zdarzać się pewne opóźnienia, jednak wszystkie wymienione atrakcje mają być dostępne dla odwiedzających jeszcze w tym roku.
Jesteście ciekawi, jakie nowe atrakcje turystyczne powstaną w najbliższym czasie? Informacje na temat planów budowy oraz terminów otwarcia nowych, wyjątkowych atrakcji pojawią się w kolejnych artykułach.