Już za tydzień w Czeladzi (woj. śląskie) rozpocznie się budowa pierwszego w mieście nowoczesnego krytego basenu. Obiekt wyróżni się nietypową lokalizacją i architekturą. Pływalnia powstanie w budynku byłych warsztatów kopalni Saturn. Projekt nawiązuje do dawnej historii tego miejsca.
Basen w dawnej kopalni. Rusza inwestycja w Czeldazi
Pływalnia w pokopalnianym budynku przy ul. Dehnelów będzie pierwszym krytym basenem w Czeladzi.
W głównej części powstanie basen o wymiarach 25 x 9 metrów, a w dobudowanej przeszklonej strefie znajdą się też sauny, jacuzzi i brodzik dla dzieci. W kompleksie saun znajdować się będzie pokój rekreacyjny, prysznice, balia z zimną wodą, toaleta ogólnodostępna oraz sauna parowa i sucha.

Fot. pracownia projektowa AiM
Budynek zaprojektowała pracownia projektowa AiM. Budową basenu zajmie się firma Milimex. Wartość inwestycji to ponad 23 mln zł. Do przetargu na budowę zgłosiło się aż 11 firm. Początkowo wybrano ofertę złożoną przez EXBUD Konstrukcje, ale z powodu pomyłek w kosztorysach ostatecznie zwycięska okazała się oferta Milimexu. Spowodowało to wydłużenie postępowania przetargowego, przez co budowa opóźniła się o kilka miesięcy.
Teraz ma być już z górki. Na 14 lutego zaplanowane jest przekazanie terenu wykonawcy i prace mają ruszyć od razu. Zgodnie z zapisami umowy, obiekt powinien być gotowy do marca 2026 r.
Czeladź rewitalizuje tereny po kopalni Saturn
Rewitalizacja pokopalnianego budynku KWK Saturn to kolejna tego typu inwestycja w Czeladzi. Wcześniej miasto wykonało zjawiskową modernizację innych budynków dawnej kopalni.

Fot. UM Czeladź
Na terenach kopalni Saturn powstała m.in. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, siedziba Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej SATURN, a także Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Powstały nowoczesne budynki wykonane z wielką troską o zachowanie pamięci o przeszłości tego miejsca.
Na basenie rewitalizacja się nie skończy. Wiadomo już, że na terenie pokopalnianej ciepłowni, przejętej niedawno przez prywatnego inwestora, ma powstać najwyższa w Polsce ścianka wspinaczkowa i platformy widokowe.
CZYTAJ TAKŻE: Na Podkarpaciu powstaje Kraina Przygód. Rozrywka i rekreacja na 3 hektarach