Od ponad 30 lat rodzinne przedsiębiorstwo Sub Sea Systems jest światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych produktów dla branży turystyki morskiej. Na listopadowej wystawie IAAPA 2017 w Orlando firma Sub Sea zaprezentowało swój najnowszy produkt o nazwie Aquaticar. Przed wystawą zobaczyłem materiał reklamowy spółki Sub Sea i od razu zaznaczyłem ich stoisko na IAAPA jako to, które koniecznie muszę odwiedzić.
Rodzinna spółka Sub Sea System z Diamond Springs w Kalifornii rozpoczęła produkcję pierwszych łodzi z przezroczystym dnem przeznaczonych dla przedsiębiorstw turystyki morskiej już w 1985 roku. Jej założyciel i jednocześnie prezes – Jim Mayfield od zawsze miał zamiłowanie do nurkowania i oglądania podwodnego świata.
Wkrótce Jim zdobył fundusze na wymyślony przez siebie system do nurkowania o nazwie Snuba. System składał się z tratwy i umieszczonego na niej kompresora zasilającego w powietrze nurków za pomocą giętkich węży gumowych. Niestety ograniczeniem do korzystania ze Snuby była umiejętność pływania.
Sub Sea poradziła sobie z powyższym ograniczeniem projektując i budując kask do nurkowania o nazwie Sea Trek. Wprowadzony do użytku w 1999 roku kask pozwalał na eksplorację tego co pod wodą nawet osobom będącym na bakier z pływaniem.
Kaski Sea Trek firma wykorzystała także tworząc bar tlenowy Clear Lunge. Obecnie bary Clear Lounge spotkamy w dwóch miejscach (Puerta Maya w Cozumel w Meksyku oraz w Flow House w Kuwejcie).
Kask Sea Trek prezentowany na stoisku Sub Sea Systems na IAAPA 2017
Najnowszy produkt spółki, Aquaticar ™, jest rezultatem wykorzystania wszystkich doświadczeń Sub Sea Systems w branży i chęcią stworzenia zupełnie nowego podwodnego doświadczenia oraz innego sposobu na przyciągnięcie ludzi pod wodę.
Zanurzalny pojazd Aquaticar wyposażony jest w siedzenia dla dwóch osób, zajmujących miejsca obok siebie. Każde siedzenie jest regulowane, dzięki czemu oba ramiona użytkowników znajdują się na tej samej wysokości pod “dachem oddychania”, który zapewnia nie tylko ciągły dopływ powietrza, ale także utrzymuje gości suchymi od klatki piersiowej w górę. Efekt ten osiągany jest dzięki panującemu pod dachem nadciśnieniu. Wystarczy włożyć szklankę odwróconą do góry dnem do akwarium lub wanny napełnionej wodą by zrozumieć o co chodzi.
Aquaticar na targach IAAPA 2017 w Orlando
Powietrze doprowadzane do Aquaticara pełni jeszcze dodatkową rolę, gdyż za pomocą silnika nazwanego Bubble Engine napędza pojazd poruszający się po podwodnym torze. Operator za pomocą regulacji mocy sprężarki może wpływać na prędkość z jaką Aquaticar porusza się pod wodą. Teoretyczna przepustowość systemu to ok. 500 gości na godzinę.
Na IAAPA bardzo wiele osób interesowało się Aquaticarem i można się spodziewać, że wkrótce ruszy pierwsza tego typu atrakcja. Jak tylko to się stanie, z pewnością Was o tym poinformujemy.
Val B.