Małopolskie i świętokrzyskie będą wspólnie promować turystykę

Inne

Ponadregionalna oferta turystyczna ma pomóc w rozwoju i promocji obu województw.

Małopolskie i świętokrzyskie samorządy zacieśniają współpracę w turystyce. Główny list intencyjny, wytyczający wspólne cele obu regionów, podpisali Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. Chodzi m.in. o łączenie szlaków, współpracę instytucji kultury i podmiotów gospodarczych oraz wspólną promocję oferty turystycznej.

.

Województwa łączą siły

Podpisane dokumenty dotyczą współpracy w obszarze turystyki i promocji na poziomie ponadregionalnym.

Województwa połączą siły, by zbudować spójną i kompletną ofertę turystyczną obszaru południowej Polski, wykorzystując potencjał walorów przyrodniczych, zabytków i dziedzictwa historycznego. Współpraca ma ułatwić m.in:.

łączenie szlaków pieszych, rowerowych i tematycznych,

wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie turystyki zrównoważonej i nowoczesnego zarządzania marką regionu,

a także realizację zintegrowanych kampanii promocyjnych i wydarzeń branżowych.

– W minionym roku Małopolskę odwiedziło 29 milionów turystów, z czego kilkanaście milionów to goście z zagranicy, a ponad 20 milionów to turyści krajowi – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. – Zostawili oni w naszej gospodarce ponad 25 miliardów złotych. To ogromna kwota, która jasno pokazuje, że turystyka to potężna gałąź gospodarki. Chcemy w nią inwestować wspólnie z województwem świętokrzyskim, opierając się na doskonałych relacjach i patrząc z optymizmem w przyszłość – dodał.

Fot. Małopolska.pl

– Jesteśmy sąsiadami, dzieli nas niewielka odległość, a łączy wspólna, bogata historia – podkreśliła z kolei Marszałkini Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik. – Jestem głęboko przekonana, że nie musimy ze sobą konkurować o turystów. Zamiast tego możemy współpracować, wzajemnie uzupełniać swoje oferty i pokazywać to, co mamy najlepsze. Bardzo liczę na tę współpracę. Mam nadzieję, że podpisany dziś list intencyjny stanie się zielonym światłem do realizacji szeregu wspólnych inwestycji.

Może cię zainteresować:

Instytucje też będą współpracować

Listy intencyjne o współpracy podpisali także przedstawiciele samorządów powiatowych, gminnych oraz instytucji kultury z obu województw.

Wolę wspólnych działań dla rozwoju oferty turystycznej i kulturalnej zadeklarowali: Paweł Faryna – Starosta Powiatu Jędrzejowskiego oraz Krzysztof Świerczek – Starosta Powiatu Miechowskiego, Robert Jaworski –  Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny oraz Jarosław Baziak – Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem, a także Aleksandra Stachniak – Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz Marta Mordarska – Dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa z Aleksandrą Stachniak, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie [WYWIAD]

Może cię zainteresować:

Czytaj także

Newsletter