Leśne Arboretum w Kudypach otwarte. Jeden z ciekawszych ogrodów w Polsce

Atrakcje

Miejsce łączy walory edukacyjne z możliwością spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Po zimowej przerwie ponownie otwarto Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. To wyjątkowa przestrzeń przyrodnicza, która od lat przyciąga zarówno miłośników botaniki, jak i osoby szukające wytchnienia w otoczeniu natury. Położone na terenie Nadleśnictwa Kudypy arboretum oferuje dziś ponad tysiąc gatunków i odmian drzew oraz krzewów, stanowiąc jedną z najbogatszych kolekcji roślinnych w północno-wschodniej Polsce.

W Kudypach wiosna w pełni

Leśne Arboretum Warmii i Mazur zajmuje powierzchnię ponad 15 ha i zostało podzielone na kilka tematycznych części. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje dział flory polskiej, obejmujący ok. 300 gatunków rodzimych drzew i krzewów. Uzupełnia go rozbudowana kolekcja z ponad 700 gatunkami i odmianami roślin leśnych z różnych regionów świata.

Na uwagę zasługuje również fragment lasu naturalnego z drzewami o charakterze pomnikowym. To jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów całego założenia.

Oferta arboretum wykracza jednak poza samą botanikę. Zwiedzający mogą zobaczyć także lapidarium geologiczne prezentujące głazy narzutowe z regionu Warmii i Mazur oraz ekspozycje historyczne związane z pracą leśników.

Fot. Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Nowości i inwestycje w Leśnym Arboretum

Odwiedzający będą mogli zauważyć także nowe elementy infrastruktury. Nad leśnymi stawami zamontowano kosze lęgowe dla kaczek krzyżówek.

Z kolei przed otwarciem konieczne było przeprowadzenie prac porządkowych: intensywne opady śniegu w minionej zimie doprowadziły do licznych uszkodzeń drzewostanu, wymagających usunięcia połamanych gałęzi.

Od zniszczenia do miejsca pełnego piękna

Historia arboretum sięga lat 80. XX w., kiedy to huraganowe wiatry zniszczyły część lokalnego drzewostanu. Zniszczenia, w połączeniu ze spadkiem poziomu wód gruntowych i działalnością szkodników, sprawiły, że teren utracił swoją pierwotną funkcję.

W odpowiedzi na te zmiany, w 1989 r. – z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego – rozpoczęto tworzenie arboretum. Pierwsze nasadzenia pojawiły się rok później, m.in. dzięki wsparciu Arboretum SGGW w Rogowie. Od tego czasu kolekcja systematycznie się rozrasta.

Dziś arboretum pełni trzy kluczowe funkcje: edukacyjną, naukową i społeczną. Każdego roku – od połowy kwietnia do końca października – odwiedza je od 15 do 20 tys. osób.

Fot. Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Zielona przestrzeń dla każdego

Bliskość Olsztyna sprawia, że Kudypy są łatwo dostępne zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów. To miejsce, które łączy walory naukowe z rekreacyjnymi – oferując zarówno możliwość pogłębiania wiedzy przyrodniczej, jak i zwykłego odpoczynku wśród zieleni.

.

Arboretum pozostaje otwarte dla zwiedzających codziennie – również w niedziele i święta – od 15 kwietnia do 31 października.

Dyskusja

Dodaj komentarz

Czytaj także

Newsletter