Na przestrzeni ponad 4 ha powstanie 6 nowych pawilonów, których aranżacja będzie niezwykle zbliżona do warunków, w jakich żyją zwierzęta w środowisku naturalnym. W planach rozbudowy jest obiekt w klimacie lasu tropikalnego, wybrzeża morskiego oraz pustyni. Sama lokalizacja inwestycji jest dość wyjątkowa, ponieważ nowe pawilony mają stanąć na zboczu skarpy, położonej w malowniczym otoczeniu nad Wisłą.
Zoo w Płocku zostało założone w 1951 r. Obecnie ogród zajmuje powierzchnie ok. 15 ha, a po zakończonej rozbudowie jego obszar ma objąć 19 ha. Niewątpliwie Ogród Zoologiczny w Płocku może się pochwalić dużą liczbą zamieszkujących w nim zwierząt. Zwierzostan liczy 7,5 tysiąca przedstawicieli 580 gatunków. Wiele z tych gatunków zagrożonych jest wyginięciem. W 2022 roku Zoo w Płocku dołączyło do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. Każdego roku ogród odwiedza średnio ponad 200 tysięcy gości. Przedstawiciele Płockiego Ogrodu Zoologicznego mają nadzieję, że inwestycja pozwoli przyciągnąć jeszcze więcej zwiedzających.
Fot: Zoo Płock/Facebook
Sama koncepcja budowy pawilonów powstała bezkosztowo w ramach współpracy Ogrodu Zoologicznego w Płocku wraz z grupą studentów wydziału budownictwa filii Politechniki Warszawskiej. Pierwszy etap inwestycji obejmuje budowę kilkuset metrowych pawilonów wraz z łącznikami oraz wybiegami dla zwierząt. Wszystkie te obiekty mają zostać wkomponowane w malownicze otoczenie nadwiślańskiej skarpy. Oprócz pawilonów projekt obejmuje budowę strefy rekreacyjnej dla zwiedzających oraz ogrodzenie stawu, który docelowo ma zostać zasiedlony przez ptaki wodne. Kolejnym etapem rozbudowy Zoo w Płocku będzie przygotowanie projektu budowlanego oraz realizacja samej inwestycji.
Fot: Zoo Płock/Facebook
Termin zakończenia budowy i otwarcia kompleksu nowych obiektów dla zwiedzających nie jest jeszcze znany. Tak naprawdę wszystko zależy od pozyskanych źródeł finansowania. W 2021 r. zoo zostało przekształcone w jednostkę budżetową. Koncepcja wybudowania 6 pawilonów wraz z zapleczem zakłada zastosowanie rozwiązań modułowych, co oznacza, że budowa każdego z obiektów mogłaby przebiegać etapami w zależności od dostępnych środków finansowych. Płockie zoo rozważa staranie się o fundusze UE. Nowy kompleks oryginalnych pawilonów w malowniczym otoczeniu niewątpliwie wpłynie na atrakcyjność ogrodu zoologicznego oraz przyciągnie nowych turystów, również w okresie jesienno-zimowym.
Fot: Zoo Płock/Facebook