To będzie gratka dla miłośników słodyczy. W sąsiedztwie fabryki E.Wedel powstaje multimedialne muzeum czekolady. Turyści, jak i mieszkańcy Warszawy będą mogli w nim wgryźć się w tematykę historii tego słodkiego wyrobu oraz poznać tajne receptury produkcji.
Otwarcie muzeum, które tworzone jest w zrewitalizowanym budynku nawiązującym kształtem do kostki czekolady, zaplanowano na jesień. Okoliczne silosy służyły w przeszłości do przechowywania i przetwarzania kakao. Dziś cała infrastruktura ma nieco inne przeznaczenie. Obiekt zajmuje ponad 8 tys. mkw. powierzchni i oprócz wspomnianej wystawy muzealnej oraz Pijalnii Czekolady E.Wedel, znajdzie się w nim, produkcja niektórych produktów.
Na popularnym warszawskim Kamionku tworzone jest również laboratorium R&D (badań i rozwoju) oraz trwa modernizacja pracowni Rarytasów. To swego rodzaju manufaktura, w której w sposób ręczny wytwarzane są wyroby dla sklepów i restauracji spod szyldu Pijalnia Czekolady E.Wedel.
– Niewiele jest na świecie produktów spożywczych tak tradycyjnych i wyjątkowych, by zasługiwały na muzeum, bo to, co jemy, niekoniecznie kojarzy się z muzealnymi eksponatami. Takie unikalne połączenie staje się możliwe i nabiera szczególnego sensu, gdy nowoczesna i jednocześnie bliska odbiorcom forma zostaje powiązana z marką tak bliską Polkom i Polakom od pokoleń, jaką jest E.Wedel – podkreśla Maciej Herman, Dyrektor Zarządzający firmy Wedel.
Obowiązkowy punkt do zwiedzania
Nowe muzeum ma być odpowiedzią na oczekiwania miłośników czekolady, którzy oprócz oferty produktowej, chcą lepiej poznać historię marki. Jednym z elementów odwiedzin przyszłego kompleksu ma być również podziwianie panoramy Warszawy i Parku Skaryszewskiego. Umożliwi to wejście na taras znajdujący się na szczycie sześciopiętrowego budynku.
– To jedyne miejsce o takiej skali w Europie Środkowo-Wschodniej, w dodatku nawiązujące do historii rodziny Wedlów, która była jednym z twórców czekoladowych dziejów w Polsce. Poprzez interaktywne wystawy, zapachy, smaki i tekstury, inspirujemy zmysły i dzielimy się pasją do czekolady – zapowiada Robert Zydel z Fabryki Czekolady E.Wedel.
Firma do współpracy przy swojej inwestycji zaprosiła renomowaną warszawską pracownię BiM Architekci, natomiast wykonawcą robót budowlanych jest HOCHTIEF Polska. Za projekt i realizację wystawy w Fabryce Czekolady E.Wedel odpowiada Pracownia WWAA. Otwarcie obiektu już jesienią.