39 proc. – tylu Polaków jest w stanie wydać na rozrywkę od 100 do 300 zł miesięcznie. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze spędzania wolnego czasu jest domowy budżet (37 proc.). Równie ważne są zainteresowania i pasje (29 proc.) oraz przyzwyczajenia (21 proc.).
Polacy rozwijają skrzydła i coraz chętniej podróżują, ale także przeznaczają znacznie więcej czasu i środków na rozrywkę. To główne wnioski wynikające z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” wykonanego przez popularny serwis Prezentmarzeń. Pod lupę wzięto kilka aspektów. Pierwszy to finansowanie rekreacji. Co jest głównym determinantem w wyborze rozrywki? 37 proc. osób bierze pod uwagę budżet, 29 proc. zainteresowania, 21 proc. przyzwyczajenia, a 13 proc. możliwości czasowe.
W porównaniu z ostatnimi latami Polacy stają się coraz bardziej mobilni i aktywni. Zmieniają się nawyki i upodobania spędzania wolnych chwil. Rozrywka ma pozwolić oderwać się od codziennej pracy, rutyny i schematów życia. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, wciąż powstrzymuje nas sporo czynników. Według 37 proc. anektowanych jest to budżet, 26 proc. – brak czasu, a 23 proc. – stan zdrowia.
– […] W spędzaniu czasu wolnego Polaków dominuje obecnie aktywność, która skłania nas do próbowania bardzo różnych form rozrywki. Chętnie odwiedzamy na przykład escape roomy z przyjaciółmi, coraz odważniej próbujemy sportów ekstremalnych, jak również uczestniczymy w kreatywnych warsztatach rozwijających zainteresowania […] – wyjaśnia Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.
Dlaczego potrzebujemy rekreacji? Zdaniem 34 proc. anektowanych rozrywka to sposób na oderwanie się od rutyny. W opinii 33 proc. osób to możliwość poczucia radości, z kolei 17 proc. przepytanych uważa, że chodzi o wyciszenie.
* Badanie przeprowadzono na próbie 1259 Polaków w formie ankiety online we wrześniu 2022.