Niezwykły „planetarny” kształt, miejsce filmowych produkcji i przyszła przestrzeń rozrywki – tak prezentuje się podkrakowski kompleks Alvernia Planet, który od dawna wzbudza olbrzymie zainteresowanie. Spółka zarządzająca obiektem zamknęła ubiegły rok z zyskiem, jednak wciąż nie wiadomo, kiedy charakterystyczne budowle mogą zostać przekształcone w park rozrywki VR.
Trudno o drugie tak fascynujące architektonicznie miejsce pod Krakowem. Alvernia Studios to wytwórnia filmowa zlokalizowana w Nieporazie w gminie Alwernia. W skład powstałego w 2000 roku kompleksu wchodzi trzynaście kopuł o powierzchni około 13 tys. mkw. Mieszczą się w nich m.in. studia zdjęciowe, pomieszczenia nagrań czy wyposażenie oraz flota komputerowa i video.
W 2017 roku studio trafiło w ręce Grupy Gremi, zarządzanej przez przedsiębiorcę Grzegorza Hajdarowicza. Sporo mówiło się, że w obiekcie może powstać centrum rozrywki, jednak plany pokrzyżowała pandemia Covid-19. Finalnie w budynkach zrealizowano projekt Alvernia xR, oferujący produkcję z zastosowaniem rzeczywistości rozszerzonej. W tym roku kompleks po raz pierwszy od przejęcia przez Grzegorza Hajdarowicza zanotował zysk w postaci 7,79 mln zł przychodu. W dużej mierze to zasługa wynajmowania pomieszczeń na duże plany filmowe.

Fot. Wikipedia/CC BY-SA 3.0/Alwernia2013
Park rozrywki w zawieszeniu
Jak dziś wygląda kwestia dotycząca stworzenia w obiekcie parku rozrywki opartego o technologie VR/AR oraz centrum edukacji? Temat wciąż znajduje się w zawieszeniu i jak podaje portal Wirtualne Media, wiele decyzji „uzależnionych jest od rozwoju sytuacji polityczno-gospodarczej”.
– Słuszność tej decyzji potwierdziły zdarzenia, do których doszło w 2022 roku – tj. wybuch wojny w Ukrainie wraz ze wszystkimi jego konsekwencjami, wysoką inflacją czy kryzysem energetycznym – cytują sprawozdanie spółki Wirtualne Media.
O czym warto wspomnieć? Firma nie rezygnuje z planów, a tylko odkłada ich realizację na dalszy plan. Zdaniem spółki, realizacja parku rozrywki pozwoli na „waluację na poziomie kilkukrotnie przewyższającym wartość dostępnych na rynku obligacji czy innych klasycznych mechanizmów finansowych”.
Olbrzymia atrakcja
Według zapowiedzi sprzed trzech lat w obiekcie ma pojawić się nie tylko centrum rozrywki, ale także komponent naukowo-edukacyjny oraz obszar narracyjny. Będzie on przedstawiał pasjonującą historię, czyniąca z widza uczestnika wydarzeń. Zwiedzanie ma polegać na misji związanej z „podróżą w kosmos” dla całej rodziny. Owe misje mają być dwie. Szacuje się, że wraz z gastronomią i odwiedzinami sklepu pamiątek pobyt w kompleksie będzie trwać 5-7 godzin. Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że projekt może być gotowy w 2023 lub 2024 roku i odwiedzi go rocznie od 550 do 640 tys. gości.