Trwają prace zmierzające do budowy nowoczesnej pływalni w Warszawie, w dzielnicy Białołęka. O postępach w projekcie poinformowała radna Danuta Zaleska.
Nowa pływalnia w Warszawie coraz bliżej
Przypomnijmy, że rozmowy o budowie pływalni w pobliżu skrzyżowania ulic Ostródzkiej z Hemara trwają od lat, a według pierwszych założeń obiekt miał być gotowy w 2018 roku. Plany ruszyły do przodu w 2023 roku, kiedy podpisano umowę na zaprojektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Fot. BDR Architekci
W konkursie architektonicznym na budynek pływalni wybrano ofertę firmy BDR Architekci z Warszawy. Za ok. 2,9 mln zł biuro opracowało projekt i uzyskało pozwolenie na budowę. Pracownia będzie też pełniła nadzór autorski podczas budowy. O postępach w pracach poinformowała radna Białołęki, Danuta Zaleska.
Wykonawca wykonał dokumentację projektową, uzyskał pozwolenie na budowę, sporządził dokumentację wykonawczą, a obecnie trwa uzyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych – poinformowała Danuta Zaleska, radna warszawskiej dzielnicy Białołęka.
Przygotowywana jest dokumentacja projektowo – kosztorysowa dot. przebudowy ul. Ostródzkiej zgodnie z zaleceniami Biura Zarządzania Ruchem Drogowym w zakresie obsługi komunikacyjnej obiektu. Dokumentacja ta ma być dostarczona do 6 marca 2025 r. W kolejnym etapie ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę prac budowlanych.
Co wiadomo o powstającej pływalni?
Nowa pływalnia na Białołęce w Warszawie
We wschodniej części budynku znajdzie się hala basenu sportowego z ośmioma torami do pływania i widownią. W tej samej części zlokalizowany będzie basen rekreacyjny oraz blok saun ze strefą relaksu. W części zachodniej zaplanowano: hol wejściowy z toaletami, restaurację z zapleczem, szatnie, pomieszczenia trenerów, ratowników oraz magazyn sprzętu.

Fot. BDR Architekci
Od strony północno-zachodniej zlokalizowano wieżę z punktem widokowym, która stanowi ażurową obudowę zjeżdżalni zewnętrznych o wysokości 6,5 m oraz 15 m. Mieści ona także klatki schodowe do punktu widokowego oraz zjeżdżalni. Z wieży możliwe jest wyjście na dach części niższej, który stanowi formę dostępnego tarasu z ogrodem.

Fot. BDR Architekci
Budynek będzie zawierał szereg rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. wykorzystanie deszczówki, paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła. Zastosowanie tych rozwiązań pozwoli na oszczędności przy eksploatacji pływalni – odzyskiwanie do 75 proc. ciepła i wilgoci.
Całkowity szacowany koszt budowy pływalni to 80 – 100 mln zł.
CZYTAJ TAKŻE: 10 ciekawych atrakcji w Europie, które powstaną w 2025 roku [LISTA]