Ciechanów pozyskał z funduszy europejskich blisko 20 mln zł na inwestycje, które mają wzbogacić ofertę kulturalną i edukacyjną dla mieszkańców oraz pozytywnie wpłynąć na rozwój turystyki. Pieniądze trafią m.in. na projekt rewitalizacji i rozbudowy zabytkowego młyna w ramach projektu Park Kultury „Młyn”.
Ciechanów poszerza ofertę dla mieszkańców i turystów
Ciechanów to 40-tysięczne miasto na Mazowszu. Turyści mogą tu zwiedzić m.in. Zamek Książąt Mazowieckich i Muzeum Szlachty Mazowieckiej. W ofercie rozrywkowej i edukacyjnej znajdziemy tu Park Nauki Torus, który w 2022 r. zdobył tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza. Fani ruchu i aktywnej zabawy mogą odwiedzić zaś np. park trampolin HopaPark.
Teraz oferta kulturalno-rozrywkowa i turystyczna Ciechanowa ma się poszerzyć. Miasto pozyskało 19,4 mln zł z funduszy UE. Jak podają władze miasta, dotacja zostanie przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę kultury, głównie na refinansowanie zbliżającej się do końca rewitalizacji i rozbudowy zabytkowego młyna przy ul. Nadrzecznej. Powstanie tam Park Kultury „Młyn”.

Fot. UM Ciechanów
Park Kultury „Młyn” nową wizytówką Ciechanowa
Projekt utworzenia Parku Kultury „Młyn” w Ciechanowie polega na rozbudowie budynku po starym młynie przy ul. Nadrzecznej. Zbudowany ma być też amfiteatr z przeznaczeniem na działalność kulturalną. Budynek zaprojektowali architekci Agata Parzentna i Michał Kucharski.
Rozpoczęliśmy realizację tej inwestycji w 2022 roku z założeniem, że w trakcie zdobędziemy fundusze zewnętrze na jej refinansowanie. I tak się stało. Łącznie dofinansowania stanowią już blisko 80 proc. kosztów. Park Kultury „Młyn” nada tej części Ciechanowa nowej energii, będzie pełnił funkcje kulturalne i edukacyjne dla mieszkańców. Pozytywnie wpłynie też na rozwój turystyki – podkreślił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Oprócz prac budowlanych pozyskane dofinansowanie umożliwi dodatkowo m.in. zakup sprzętu multimedialnego, nagłośnieniowego, oświetleniowego i elektroakustycznego.

Fot. UM Ciechanów
W obiekcie udostępniony będzie również tłumacz automatyczny dla 150 osób, który pozwoli na organizację spotkań, konferencji czy szkoleń dla grup wielojęzycznych. Ponadto zakupiony zostanie komplet sprzętu i wyposażenia do organizacji kina letniego w mieście (ekran LED oraz leżaki).
Jednocześnie Ciechanów rozbudowuje młyn o nową część użytkową. Powstanie w niej m.in. wielofunkcyjna sala, letni bar, pomieszczenia edukacyjne i artystyczne oraz miejsca na spotkania dla młodzieży. W trakcie zagospodarowywania jest także pobliski teren między młynem a rzeką Łydynią z widokiem na Zamek Książąt Mazowieckich. Przy rzece stworzona będzie ogólnodostępna, zielona przestrzeń do rekreacji. Powstanie tam też plac zabaw dla dzieci.
Otwarcie Parku Kultury „Młyn” planowane jest na koniec 2025 roku.

Fot. UM Ciechanów
CZYTAJ TAKŻE: Psi Patrol i SpongeBob w parkach Majaland. Rusza nowa współpraca z Nickelodon