26 czerwca rusza nowy program Ministra Edukacji – „Podróże z klasą”. W ramach rozwiązania rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Do rozdysponowania jest 60 mln zł, które mogą trafić do obiektów edukacyjnych, kulturalnych, oświatowych, a przy okazji do atrakcji turystycznych takich jak np. parki rozrywki.
Już od września uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wyjechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną. Koszty wyjazdu zostaną pokryte z budżetu państwa w 100 proc. Wszystko dzięki programowi „Podróże z klasą”. To nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji, dzięki któremu uczniowie będą mieli okazję poznać polską tradycję, kulturę oraz osiągnięcia nauki.
Jak podaje resort edukacji „warunkiem uzyskania dofinansowania jest uwzględnienie w programie wycieczki wizyty w: muzeum, galerii sztuki, teatrze, operze, filharmonii, centrum nauki, skansenie lub innej instytucji kultury (zwane punktami edukacyjnymi)”.
Dofinansowanie obejmuje m.in. transport, nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie i koszty biletów do punktów edukacyjnych związanych z kulturą takich jak muzea, galerie, teatry. Co ważne finansowanie obejmuje wycieczki w okresie od września do 15 grudnia 2024 roku.
Zyskają parki rozrywki?
Ile punktów edukacyjnych musi znaleźć się w planie wyjazdu klasy? W przypadku każdego dnia wycieczki mowa o co najmniej jednym. W praktyce oznacza to, że klasa X danego dnia może pojechać na godzinne zajęcia do muzeum, a następnie wybrać się np. do aquaparku, parku rozrywki, parku miniatur czy parku tematycznego. Pojawia się więc szansa dla obiektów z obszaru rozrywki i atrakcji, które w porozumieniu z obiektami kulturalnymi mogą np. przygotować wspólną ofertę wycieczkową dla uczniów. Tutaj kluczowy jest aspekt edukacyjny, na którym zyskają atrakcje dostarczające zabawę i rozrywkę. Przypominamy – program rusza 26 czerwca.