Polacy jednak z Oscarem! I choć nie chodzi o „Zimną Wojnę” Pawła Pawlikowskiego, którą ominęła w tym roku zasłużona nagroda przemysłu filmowego, to Oscar światowej branży rozrywkowej trafił właśnie do Polski. Konkretnie do Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka, które uhonorowane zostało statuetką TEA Thea Awards za otwartą w ubiegłym roku rodzinną atrakcję, Bazyliszka. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 13 kwietnia w Disneyland Resort w Anaheim w stanie Kalifornia. Legendię reprezentował podczas niej dyrektor parku, Paweł Cebula.
Pierwsza informacja o tegorocznych laureatach prestiżowych TEA Thea Awards ogłoszona została 13 listopada ubiegłego roku w Orlando. Wówczas wśród 15 wyróżnionych projektów, w tym tylko dwóch europejskich, wymieniono również Bazyliszka – atrakcję typu Interactive Dark Ride z chorzowskiej Legendii. – Informacja o nagrodzie, która dotarła do nas z USA jesienią była czymś niewiarygodnie zaskakującym i dającym ogromną radość. Do niedawna w światowej branży parków rozrywki niewiele słyszało się o Polsce, tymczasem właśnie do naszego kraju trafia najważniejsze branżowe wyróżnienie. Satysfakcja jest tym większa, że w tym roku wśród wyróżnionych europejskich podmiotów, obok Legendii, znalazł się tylko duński LEGOLAND® Billund. Pozostałe statuetki trafiły do obiektów z USA, Kanady, Japonii i Chin – mówi Izabela Kieliś, local commercial manager w Legendii.
Wręczenie statuetek tradycyjnie już nastąpiło wiosną, a sama gala była częścią corocznego szczytu i konferencji TEA Summit and Theas Case Studies odbywającego się w amerykańskim mieście Anaheim w stanie Kalifornia. W wydarzeniu tym rokrocznie uczestniczy około tysiąca przedstawicieli branży rozrywkowej z całego świata, którzy mają niepowtarzalną okazję do wymiany know how i podzielenia się doświadczeniami z realizacji największych i najlepszych projektów branżowych.
Podczas TEA Summit o Bazyliszku – procesie jego projektowania, tworzenia i myśli przewodniej atrakcji z perspektywy twórcy oraz właściciela projektu – opowiadali Paweł Cebula, dyrektor Legendii oraz Benoit Cornet, twórca i dyrektor zarządzający firmy Alterface. – Bazyliszek jest projektem specyficznym, nie tylko ze względu na zastosowaną technologię i bardzo rozsądny budżet, ale również przez wzgląd na story jakie opowiada. Sama postać Bazyliszka, jako potwora zmieniającego wzrokiem żywe stworzenia w kamień jest znana na świecie, ale kontekst, w jakim pojawia się on w polskich legendach już niekoniecznie. Element owego lokalnego kontekstu kulturowego również stanowi więc swego rodzaju ciekawostkę i innowację w atrakcjach typu Interactive Dark Ride – mówi Paweł Cebula.
Jak dodaje dyrektor Legendii, Bazyliszek został w Stanach Zjednoczonych przyjęty bardzo ciepło i pozytywnie. – Razem z przedstawicielami firm, które stoją za stworzeniem naszego dark ride, a mianowicie Alterface, Jora Vision i ETF, zarówno podczas szczytu, jak i samej gali, otrzymaliśmy wiele gratulacji i miłych słów, co ciekawe również od osób, które jak się okazało, odwiedziły Legendię w ubiegłym sezonie i miały okazję wypróbować Bazyliszka. Technologia i proces twórczy wzbudzały ciekawość i były tematem wielu kuluarowych rozmów, a kilku kolegów z innych, znanych na świecie parków rozrywki zapowiedziało na ten rok swoją wizytę w Chorzowie, by osobiście stanąć oko w oko z Bazyliszkiem – relacjonuje Paweł Cebula.
Thea Award to piąta międzynarodowa nagroda dla Bazyliszka. Wcześniej atrakcja zdobyła: 1. miejsce w konkursie European Star Award w jednej z najważniejszych kategorii – Best New Ride 2018, 1. miejsce w konkursie Park World Excellence Awards 2018 Europe w dwóch kategoriach: Family Ride of the Year oraz Best Use of Technology, za wykorzystanie przez firmę ETF pojazdów wyposażonych w nowoczesną technologię trackless ride, a także 1. miejsce w konkursie Parkscout Awards w kategorii Europe’s Best New Rides 2018.
Themed Entertainment Association (TEA) to, założone w 1991 r., międzynarodowe stowarzyszenie non-profit reprezentujące czołowych twórców atrakcyjnych miejsc rozrywki z całego świata. Członkowie TEA to innowatorzy, którzy swoją wiedzę i umiejętności koncentrują na tworzeniu jedynych w swoim rodzaju projektów, w których otwierają nowe granice dla innowacji, integracji technicznej, kreatywnego opowiadania historii oraz zaangażowania użytkowników. TEA obecnie zrzesza około 1600 podmiotów, a od 2018 członkiem tego prestiżowego stowarzyszenia jest również Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko.
Nagrody Thea Awards zostały stworzone przez TEA w 1994 roku, aby pomóc zrealizować kluczową misję stowarzyszenia, mianowicie docenienie osiągnięć, talentu i indywidualnych doskonałości w branży rozrywkowej ukierunkowanej na tematyczność. Nagrody Thea Awards TEA zyskały międzynarodowe uznanie jako symbol doskonałości i w chwili obecnej stanowią najważniejsze na świecie wyróżnienie w branży rozrywkowej. W trakcie konkursu doceniane są projekty edukacyjne, historyczne i rozrywkowe, których głównym celem jest proponowanie zupełnie nowych doświadczeń i angażowanie ich odbiorców. Każdego roku Komitet Nominacyjny TEA rozpatruje od 100 do 200 nominacji, a następnie rekomenduje listę zaledwie kilkunastu kandydatur, które podlegają ostatecznemu zatwierdzeniu przez Międzynarodową Radę Dyrektorów TEA