Radni opozycji z Sejmiku Województwa Lubelskiego zgłosili propozycję wprowadzenia bonu turystycznego w regionie. Celem miałoby być wsparcie branży turystycznej, szczególnie na terenach przygranicznych, gdzie liczba odwiedzających znacząco spadła w związku z sytuacją geopolityczną.
W tym artykule:
Podlasie z podobną inicjatywą
Podobny bon turystyczny działa od kilku lat w województwie podlaskim. Lokalne władze uruchamiały go w odpowiedzi na spadek liczby turystów spowodowany kryzysem humanitarnym przy granicy z Białorusią. W tym roku przeznaczono na niego od 500 tys. do 800 tys. zł w kolejnych miesiącach jesiennych.
Bon jest dostępny dla osób fizycznych z Polski, które korzystają z usług noclegowych w regionie przez co najmniej dwie noce, a środki pochodzą z budżetu województwa.
Propozycja dla Lubelszczyzny
Radny sejmiku Wojciech Sosnowski z Koalicji Obywatelskiej zgłosił wniosek o wprowadzenie podobnego bonu na Lubelszczyźnie. Jak wskazuje, spadek liczby turystów dotyczy przede wszystkim terenów przygranicznych, a przedsiębiorcy z branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej odczuwają straty.
Bon miałby zachęcać turystów spoza województwa do przyjazdu i mógłby obejmować dopłaty do zakwaterowania lub korzystania z lokalnych atrakcji. Sosnowski proponuje, aby na początek przeznaczyć na ten cel 2 mln zł z budżetu województwa.
Stanowisko władz województwa
Marszałek Lubelszczyzny Jarosław Stawiarski zlecił analizy dotyczące wprowadzenia bonu. Rzecznik marszałka Remigiusz Małecki informuje, że celem jest przygotowanie rozwiązania atrakcyjnego zarówno dla nowych, jak i powracających turystów.
Z danych wstępnych wynika, że liczba turystów w regionie wzrosła w ostatnim czasie o około 9 proc., jednak miejscowości przygraniczne odnotowały znaczne spadki odwiedzin. Możliwe jest, że bon turystyczny zostanie wprowadzony w pierwszych miesiącach 2026 roku, nawet przed feriami zimowymi.
Przeczytaj też o stanowisku branży rozrywki w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego















Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.