W dniach 8-10 maja, Kraków gościł członków międzynarodowego stowarzyszenia IAAPA.
To pierwsza impreza organizacji, istniejącej od 1918 r.,która odbyła się w Polsce.
Kraków odwiedziło ponad 120 osób z całego świata.
IAAPA stowarzyszenie
IAAPA to największa na świecie organizacja, skupiająca w swoich szeregach ponad 5.000 instytucji z 99 krajów, działających w obszarach parków rozrywki, aquaparków, muzeów i centrów rozrywki.
Mające swoją siedzibę w stanach zjednoczonych (Aleksandria, Wirginia) stowarzyszenie, za misję i cel stawia sobie integrację branży na świecie. Prezesem IAAPA co roku zostaje inna osoba, a funkcja ta jest honorowa i nie wiąże się z żadnymi profitami. Za kolebkę parków rozrywki uważa się stany zjednoczone, tak więc i największa organizacja pochodzi właśnie stamtąd.
Na świecie jest dość popularne, że ludzie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z „kolegami” z branży, a nie starają się wszystkiego ukryć, jak to czasem bywa na naszym rodzimym gruncie.
Jednym z niewielu przykładów instytucji, która nie jest zainteresowana „networkingiem” jak to ładnie się z angielskiego nazywa, jest korporacja Disneya i jego Imageenerowie, którzy skrzętnie strzegą swojej wiedzy.
Wiosenne Forum
IAAPA daje swoim członkom szereg okazji rocznie, do wymiany doświadczeń. Największa na świecie wystawa branżowa w Orlando (listopad), największa wystawa w Europie (EAS) (w tym roku Berlin we wrześniu), czy wiosenne, a nawet czasem zimowe fora. Poza tym szereg szkoleń, wydawanie certyfikatów, webinaria – gdzie czasem można porozmawiać z dyrektorami działów w najznamienitszych globalnych parkach.
Jednym z takich dorocznych wydarzeń jest wiosenne forum, które w tym roku gościło w Krakowie.
W Krakowie punktem kulminacyjnym trzydniowego programu była wizyta w Energylandii. Nie da się ukryć, że gdyby nie ten obiekt, to IAAPA raczej wybrałaby inną lokalizację na organizację spotkania. Jednym z powodów, dla których wybiera się miejsca forów jest bowiem, chęć zobaczenia parku rozrywki, zazwyczaj nowego, lub chociaż odnowionego. Pozostałymi odwiedzonymi obiektami były Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Muzeum Podziemia Krakowa.

Od lewej: Uczestnik forum, Jan Marteen de Rad (Jora Vision), Jozef Cajka (Legendia), Piotr Wiecha (Parkmag), Daniel Heinst (MajaLand), Adam Fąfara (Dekobau), Inna Aleksandrowa-Legrain (Concept 1900), Przemysław Chabior (Magiczne Ogrody)
Forum ma też zazwyczaj jakiś temat przewodni. I tak w ubiegłym roku były to prawa własności intelektualnej w parkach rozrywki, w Krakowie seminaria dotyczyły bezpieczeństwa.
Podczas lunchu powitalnego w Hotelu Sheraton, zaprezentowało się również kilku mówców polskojęzycznych, którzy przybliżali – albo swoje inwestycje, albo rynek Polski. Prezentację o rynku rodzinnych centrów rozrywki wygłosiła Agata Jakób z Loopys World w Gdańsku, o nowożytnej historii parków w Polsce opowiadał Daniel Heinst z MajaLand, a planami i wizją budowy Park of Poland chwalił się Marcin Grabowski.
W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób z Polski: wymienieni powyżej, a także (kolejność przypadkowa); przedstawiciele Magicznych Ogrodów – Adam Wicher, Cezary Bożemski i Przemysław Chabior, Legendii/Śląskiego Wesołego Miasteczka/TMR – Paweł Cebula, Maciej Krupa i Jozef Cajka (przepraszam za pisownie), Marek Pisarski – Imagineer z Łodzi, Anna Kowalska i Sebastian Barbasiewicz – SkyWheels Poland, Andrzej Skoczeń – TLS Boca Systems, Adam Fąfara – Dekobau, Katarzyna Kensik-Korab oraz Krzysztof Kacaliński – MajaLand, Bartosz Stańczyk – Softcom, Klaudia Goczał i Tomasz Leński (Energylandia) oraz autor tego opracowania Piotr Wiecha. Jeśli kogoś pominąłem to serdecznie przepraszam, można dopisywać się w komentarzach.
W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób z Polski
Co po Energylandii?
Rozpoczęła się już budowa Park of Poland, który będzie póki co parkiem wodnym, na jesieni ma już być ukończony MajaLand w Kownatach. W planach jest przedpremierowe zwiedzanie obiektu, podczas targów EAS w Berlinie.
Wiele projektów jest obecnie w fazie planowania lub już zaczęło się budować np. Pomerania Park, czy duży park pod Gdańskiem.
Mamy już więc Park Rozrywki o jakim śnili Michael Jackson i Vahap Toy. A my Polacy, możemy w końcu na własnej skórze poczuć co to znaczy przejażdżka rollercoasterem.
Mamy też już organizację, która pragnie zintegrować środowisko parków rozrywki w Polsce.
Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych
Powołane w ubiegłym roku Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych (STiAR), do którego przynależy już prawie dwadzieścia podmiotów z branży, w tym: Energylandia, Rabkoland, Farma Iluzji czy Twin Pigs w Żorach, jest pierwszą organizacją, która pragnie na krajowym polu przeprowadzić integrację środowiska jak IAAPA w globalnej skali. Integracja środowiska, wymiana doświadczeń, organizacja szkoleń i konferencji, obsługa prawna, a także poprawa standardów prowadzenia naszych biznesów. Takie cele przyświadczały twórcom Stowarzyszenia czyli: Mikołajowi Jędrzejkowskiemu, Danielowi Heinstowi i autorowi tego artykułu Piotrowi Wiecha.
W tej chwili być może jeszcze tego nie potrzebujemy, ale dobrze jest być gotowym i mieć organizację, do której będzie mogła się zwrócić prasa, czy legislatorzy tworzący przepisy. Branża w Polsce będzie się raczej powiększać niż kurczyć. Dobrze byłoby mieć wpływ na to jakie wyznaczamy standardy innym jak również sobie.
Zachęcamy odwiedzić naszą stronę na facebooku https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.STiAR/ lub pisać na naszego STiARowego maila: biuro.stiar@gmail.com
Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!