O budowie parku rozrywki w Łutynówku obok Olsztynka pisaliśmy już wielokrotnie. Przyszła atrakcja rozpala wyobraźnię miłośników zabawy, a jednocześnie wzbudza spore kontrowersje m.in. wśród wielu mieszkańców. Ci, obawiają się pogorszenia komunikacji w rejonie swojej miejscowości oraz negatywnego oddziaływania obiektu na środowisko.
W Łutynówku pod Olsztynkiem na terenie 100 ha powierzchni powstać ma park rozrywki, którego główną atrakcją będzie najwyższa w kraju, bo 150-metrowa wieża swobodnego spadania. Cały obszar ma nawiązywać tematycznie do kultury Warmii i Mazur, a na jego terenie wybudowane zostaną m.in. wodne strefy familijne, karuzele dla dzieci, coastery, plaże, hotel czy kolejki widokowe.
Dokumentacja projektowa zadania będzie gotowa, gdy inwestorowi (spółce VILLAGE ze Rzgowa/Firma PTAK) uda się zrealizować kwestie formalne. A w tym przypadku wciąż istnieje sporo niewiadomych.
Blisko chronionego obszaru
W kwietniu informowaliśmy, że pozwolenie na budowę parku rozrywki zostało wydane – ale pod warunkiem ochrony zwierząt i siedlisk przyrodniczych. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) uzgodnił realizację inwestycji, zobowiązując inwestora do spełnienia określonych wymogów. Chodzi o ochronę zwierząt i siedlisk przyrodniczych zarówno podczas prowadzonych prac, jak i eksploatacji parku. Cały kompleks ma powstać w niedalekim sąsiedztwie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.
Teraz, po konsultacjach społecznych wpłynęły cztery skargi na planowaną inwestycję. Dotyczą one głównie obaw w kwestii pogorszenia komunikacji w rejonie parku oraz ochrony środowiska. Jak wyjaśnia burmistrz gminy Robert Waraksa, trwają już prace nad poprawą dostępności komunikacyjnej. M.in. ma zostać przebudowana droga z Olsztynka do Łutynowa.
Kluczowy będzie lipiec
Inwestor ma się teraz odnieść do skarg, a w lipcu wydana zostanie decyzja środowiskowa. Wciąż nie wiadomo z jakim skutkiem. Obecne zamieszanie to wyraźny sygnał dla przyszłych firm niosących się z zamiarem budowy parków, że zanim podejmie się decyzję o realizacji przedsięwzięcia, najpierw warto przeprowadzić kampanię informacyjną wśród mieszkańców oraz nakreślić plan działania. Transparentne podejście może być drogą do osiągnięcia porozumienia.