O tym, że niekiedy jedna inwestycja jest w stanie uruchomić efekt domina, pobudzając rozwój większego obszaru, wiadomo od dawna. Podobnie jest z działającymi od dwóch lat Termami Gorce w Porębie Wielkiej, które cały czas przyczyniają się do rozkwitu gminy Niedźwiedź.
Termy Gorce znajdują się niemal w sąsiedztwie Gorczańskiego Parku Narodowego. Niedaleko z nich do Nowego Sącza czy Krakowa, w związku z czym kompleks cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego obecność w tym obszarze regionu okazała się trampoliną do rozwoju okolicy. Powiat Limanowski wydzierżawił na 29 lat Centrum Rekreacji i Balneologii w Porębie Wielkiej, dzięki czemu udało się stworzyć m.in. 50 miejsc pracy dla mieszkańców miejscowości z gminy Niedźwiedź.
Magiczne rejony
Termy Gorce, które oferują wodę bogatą w minerały, i w których znajdują się baseny rekreacyjne, jacuzzi, leżanki z hydromasażem, strefy relaksu i strefy odnowy, zlokalizowane są w okolicy szlaków turystycznych i punktów widokowych. Dzięki temu w ostatnim czasie w gminie zauważalnie wzrósł pieszy ruch turystyczny. Miejsce stało się celem jednodniowych przyjazdów, a nawet atrakcyjną przestrzenią do spędzania ferii szkolnych. Nic dziwnego skoro rzut beretem stąd do Gorczańskiego Parku Narodowego (1 km), Ostoji Koniki (5 km) czy Ośrodka Narciarskiego Kasina Ski (16 km).
W samej gminie Niedźwiedź prowadzone są też kolejne turystyczne inwestycje. W styczniu władze samorządu poinformowały m.in. o budowie tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu. W ostatnim roku w okolicy powstały również nowe, prywatne punkty gastronomiczne i obiekty noclegowe. Jak będą wyglądać kolejne lata? Wydaje się, że Termy Gorce mogą napędzać dalszy ruch turystyczny dla gminy, której przyszłość maluje się raczej w różowych barwach.

Fot. Termy Gorce