Top of The Top Inwestycje Komunalne to prestiżowa nagroda przyznawana za prorozwojowe, odważne inwestycje, które są wyznacznikiem nowych trendów i aktywizują gospodarkę. Wyróżnienie to przyznawano w poniedziałek 21 września podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wśród nominowanych obiektów znalazło się Afrykarium z Zoo Wrocław.
Afrykarium z Wrocławia jest wyjątkowe. Otwarte 26 października 2014 r. jest pierwszym w Polsce i jedynym na świecie oceanarium poświęconym faunie i florze jednego kontynentu. Od 2015 r. obiekt ten znajduje się w czołówce polskich atrakcji turystycznych, a liczba zwiedzających wrocławskie zoo wzrosła 5-krotnie. Afrykarium odniosło tak duży sukces, że stało się samowystarczalne finansowo, nie tylko pokrywając bieżące koszty (w tym także kredyt zaciągnięty na budowę), ale również pozwala realizować kolejne inwestycje.
Za przykładem Wrocławia inne ogrody zoologiczne zaczęły myśleć o realizacji inwestycji w stylu Afrykarium. Nic dziwnego, że kapituła konkursu przyznała wyróżnienie akurat temu obiektowi. Nagrodę w imieniu zoo odebrała dyrektor marketingu – Agnieszka Korzeniewska. Uroczysta gala odbyła się 21 października 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Afrykarium cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Nawet w czasie pandemii zoo odnotowało rekord frekwencyjny (620 tys. turystów). Z danych udostępnionych przez zoo wynika, że około 70% gości to przyjezdni – co oznacza, że poza biletem do zoo wydają we Wrocławiu pieniądze także na nocleg, jedzenie, pamiątki czy komunikację miejską. Obecność zoo wpływa też pozytywne na jakość życia Wrocławian, którzy mogą pożytecznie spędzić czas w otoczeniu zieleni i zwierząt.
Prezes zarządu Zoo Wrocław, Radosław Ratajszczak powołuje się na światowe badania dotyczące wpływu ekonomicznego zoo na gospodarkę miast. Według nich w Niemczech na każde wydane w zoo euro przypada kolejne cztery euro zostawione w lokalnych przedsiębiorstwach (restauracjach, hotelach, sklepach, taksówkach, itd.)
Radosław Rarajszczak zarządzanie wrocławskim zoo przejął w 2007 r. Wtedy była to jednostka budżetowa z przychodem z biletów na poziomie 1,3 mln zł i z frekwencją 360 tys. osób rocznie. Obecnie, po powstaniu pierwszego w Polsce oceanarium, przychód sięga 50 mln zł, a roczna frekwencja pomiędzy 1,6 i 1,8 mln osób. Zoo Wrocław pod względem atrakcyjności, sukcesów hodowlanych, zaangażowania w ochronę gatunkową i edukację przyrodniczą uważane jest za najlepsze zoo w Polsce i trzecie (po Berlinie i Chester) w Europie.
Konkurs Top Inwestycje Komunalne to inicjatywa serwisu PortalSamorzadowy.pl i Grupy PTWP. Coroczne wydarzenie ma na celu docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces i wskazanie najlepszych, odważnych i prorozwojowych praktyk. Edycja 2021 r. była dziesiątą edycją i dotyczyła inwestycji oddanych do użytku w 2020 r. lub zrealizowanych w co najmniej połowie do 30 czerwca 2021 r. Z okazji jubileuszu organizatorzy postanowili przyznać też dziesięć specjalnych wyróżnień dla inwestycji, które w szczególny sposób wpisały się w tkankę miejską, służą turystom i mieszkańcom, i które w poprzednich latach otrzymały nagrodę. W tej kategorii znalazło się nagrodzone statuetką w 2015 r. wrocławskie Afrykarium.