Czyli jak przekształcić zoo w park rozrywkiWe wrześniu 2011 roku odwiedziliśmy Chessington World of Adventures, które znajduje się godzinę drogi autokarem od centrum Londynu.
Chessington Zoo zostało założone w 1931 r. przez Reginalda Goddarda, pułkownika z czasów pierwszej wojny światowej, jednocześnie przedsiębiorcę i podróżnika.
Jak głosi legenda, przejeżdżając wtedy powozem obok Chessington zobaczył on posiadłość i teren, które wystawione były do sprzedaży. A, że akurat szukał miejsca, gdzie mógłby trzymać swoje egzotyczne zwierzęta, uznał Chessington za idealną lokalizację. W krótkim czasie udało mu się tam stworzyć godziwe warunki egzystencji dla lwów, małp, gepardów i słoni. Postanowił z tego uczynić miejsce niedzielnych wycieczek spragnionych rozrywki londyńczyków.
Przedsięwzięcie szybko się rozrosło w pierwszym sezonie przyciągając 200.000 odwiedzających, co jak na czasy ograniczonej mobilności jest liczbą wręcz oszałamiającą. O atrakcyjności miejsca, oprócz zwierząt, stanowiły wtedy inne rozrywki wprowadzone przez pułkownika, jak występy cyrkowe, jarmark czy miniaturowa kolej. Niestety plany dalszej ekspansji zatrzymał wybuch drugiej wojny światowej, która wymusiła zamknięcie przybytku do czasu jej zakończenia.
Po wojnie, która na szczęście nie dotarła do parku, udało się uruchomić Chessington Zoo. Przez kilka kolejnych dekad prowadzone przez rodzinę pułkownika przedsięwzięcie wpisało się na stałe w niedzielny kalendarz londyńczyków. W 1978 r. uznano jednak, że w parku potrzebny jest większy wymiar inwestycji, których nie da się zrealizować bez pomocy zewnętrznego inwestora.
I tak park został sprzedany w całości Grupie Pearsons, która kilka lat później kupiła również galerię Madame Tussauds formując w ten sposób Grupę Tussauds. Grupa w 1981 r. uznała, że przekształci zoo w tematyczny park przygód. W nowe atrakcje i infrastrukturę zainwestowano 12 mln funtów. Park tematyczny Chessington World of Adventures rozpoczął działalność w 1987 r. wraz z oddaniem do użytku pobliskiej autostrady M25, która zapewniała łatwy dostęp do parku.
Kolejnym krokiem milowym dla przyszłości parku było w 1998 r. sprzedanie Tussauds Group za 352 mln funtów do Charterhouse Develompent Capital. Nowy nabywca, który odkupił Tussauds Group od konsorcjum Dubai International, nabył za tą cenę również Zamek Warwick, Alton Towers, pobliski Thorpe Park i oczywiście Chessington World of Adventures.
W 2007 r. Tussauds połączyło się z Merlin Entertainment Group, który jest obecnie drugim największym na świecie operatorem parków rozrywki. Będące jego własnością lokalizacje odwiedzane są łącznie przez prawie 50 mln ludzi. Przed Merlinem jest już tylko Disney.
Merlin jest operatorem 63 atrakcji w 13 krajach, zatrudniając na stałe 15.000 osób – tak wygląda druga największa na świecie firma w naszej branży. I choć do Disneya, który jest prawie dwukrotnie większy, trochę jeszcze Merlinowi brakuje, to możemy być pewni, że Nick Varney, CEO Merlin Entertainment nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
Do jego atrakcji należą m.in. Legoland, London Eye, Heide Park, Sea Life, London Dungeon czy wspomniane wcześniej muzea Madame Tussauds.
I tak ciągłe angażowanie coraz większego kapitału spowodowało przekształcenie małego zoo z kilkoma zwierzętami w park atrakcji i przygód, który przyciąga ok. 600 tys. odwiedzających rocznie pozostając jedną z najbardziej popularnych atrakcji dla mieszkańców Londynu i południowej Anglii. Oczywiście inwestycje w atrakcje Vampire, pierwszy podwieszany rollercoaster w UK, czy Black Buckanneer (największa łódź w UK) wydają się dla parku niezbędne w ostatnich latach, to nie zapomniano także o jego korzeniach stale inwestując w część z żywymi zwierzętami. W 2008 do atrakcji parku dołączyło centrum akwarystyczne Sea Life z ponad 1000 gatunkami ryb. W 2006 roku 75-lecie istnienia parku świętowano wraz z otwarciem tematycznie afrykańskiego hotelu Holiday Inn oraz restauracji, z której można oglądać zebry czy antylopy.
Większość atrakcji także tematycznie stara się nawiązywać do świata zwierząt. Do najbardziej popularnych należą Kobra – obrotowy dysk od Zamperli, a także Lorikeet Lagoon, ścieżka, z której odwiedzający mogą karmić egzotyczne ptaki. Najszybszą kolejką w Chessington jest Dragon’s Fury, którego 15-metrowy loop powoduje wśród gości szybsze bicie serca, a jedną z ciekawszych atrakcji jest na pewno Safari Skyway, które pozwala oglądać zwierzęta z perspektywy naziemnej kolejki.
W Chessington park tematyczny łączy się z zoo, tworząc całkowicie nowy wymiar atrakcji. Jak nazywają Chessington World of Adventures specjaliści od marketingu parku, jest to “najbardziej dzikie miejsce w Wielkiej Brytanii”.
Artykuł z Inteplay 1/2012