CZĘŚĆ I:
Nowe życie dla nieruchomych atrakcji
Parki rozrywki – jak sama nazwa wskazuje – powstają przede wszystkim po to, aby obdarować odwiedzającego porcją dobrej zabawy i uśmiechu. Dlatego, największym „wrogiem”, z którym muszą się zmagać wszystkie parki rozrywki jest… nuda. Po prostu, klienta trzeba zaciekawić, zabawić, a nade wszystko wzbudzić w nim jakieś emocje.
Nuda najczęściej kojarzy się nam ze statycznością, brakiem ruchu i dynamiki. Stąd też nie mogą dziwić próby podejmowane przez właścicieli parków w celu „ożywienia” nieruchomych dekoracji.
Mamo, tato! To się rusza!
Ruch kojarzy się z zabawą – szczególnie dzieciom, które bardzo rzadko mogą usiedzieć w jednym miejscu. Jednak sprawienie, że statyczny element nagle „ożyje”, nie jest prostym zadaniem. Aby tego dokonać stosuje się różne sposoby i pomysły. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest poczciwa animatronika. Z grubsza można powiedzieć, że polega ona na sterowaniu obiektami (np. kukiełkami, figurami), za pomocą urządzeń elektromechanicznych, dzięki czemu powstaje wrażenie ruchowe.
Animatronika jest od lat stosowana m.in. w przemyśle filmowym, gdzie wykorzystuje się ją w celu zastąpienia lub uzupełnienia komputerowych efektów specjalnych. To właśnie dzięki niej zrodziły się słynne filmowe stwory jak np. Necromoprh z serii „Obcy”, dinozaury z „Parku Jurajskiego” i wiele innych. Bardzo często wykorzystuje się ją także w parkach rozrywki, gdzie stosowana jest w celu stworzenia elementu zaskoczenia dla osób odwiedzających park. Wśród całej galerii niezwykłych postaci najczęściej powtarzają m.in. ruchomi klauni, postacie grające na instrumentach, ruchome zwierzęta czy bajkowe figury wykonujące określone gesty. Wśród producentów, którzy zajmują się tworzeniem takich animatronicznych postaci, z pewnością trzeba wspomnieć o firmie Heimotion GmbH. Jest to jedna z największych na świecie firm produkujących figury ruchome. Poniżej, jeden z przykładów:
Ruch to nie wszystko
Nowe wyzwania, z jakim napotykają się właściciele parków rozrywki, wymuszają jednak poszukiwania kolejnych, świeżych rozwiązań oraz sięgania po najnowsze technologie. Oprócz animatroniki, coraz częściej wykorzystuje się np. po projekcje 3D w postaci instalacji holograficznych czy trójwymiarowych obrazów i animacji.
Chętniej też sięga się po nietypowe pomysły. Warto tutaj wspomnieć chociażby połączenie efektów wizualnych z wrażeniami zmysłowymi. Zapach, dotyk czy smak mogą być dodatkową atrakcją, która znakomicie uzupełni końcowy efekt. Nie wolno także zapomnieć o wszelkiego rodzaju ruchomych fotelach, pojazdach czy innych atrakcjach, które pozwalają na zaskoczenie, rozbawienie odbiorcy.
Warto pamiętać, że spięcie tych wszystkich elementów w spójną całość nie jest wcale prostym zadaniem. Z pomocą przychodzą tutaj firmy oraz specjaliści zajmujący się projektowaniem parków rozrywki – takie jak np. gpdesing.pl
Ciąg dalszy nastąpi…
Oczywiście, powyższe przykłady to nie wszystko – świat parków rozrywki kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, z których istnienia nie wszyscy zdają sobie sprawę.
W następnych odcinkach naszego cyklu postaramy się jeszcze bardziej przybliżyć ten arcyciekawy świat.
https://www.youtube.com/watch?v=08dCjiPKTms