W Bieszczadach powstanie park rozrywki o powierzchni 500ha!

Park rozrywki poświęcony legendarnemu komiksowi „Kajko i Kokosz”? Właśnie tak! Fundacja Kreska im. Janusza Christy podpisała już umowę wstępną z inwestorem.

Rozmowy pomiędzy Pauliną Christą – prezesem fundacji Kreska i jednocześnie spadkobierczynią dziedzictwa dziadka Janusza Christy, twórcy przygód „Kajka i Kokosza” a inwestorem trwały od ponad dwóch lat.
Przedstawiciele fundacji odwiedzili już miejsce, gdzie miałyby stanąć atrakcje. Teren o powierzchni 500 hektarów oraz projekty i wizualizacje oczarowały zarząd fundacji, dlatego zdecydowano się na podpisanie umowy licencyjnej.

Park poświęcony przygodom postaci z komiksu „Kajko i Kokosz” miałby stanąć w Stężnicy koło Baligrodu. Park ma składać się z Warowni Zbójcerzy wraz z Krainą Omsów i Borostworów oraz parkiem zwierząt i Grodem Mirmiła – wszystkie te miejsca będą wiernym odwzorowaniem rysunków komiksowych.

Pomysłodawcą projektu jest Piotr Grabowski, do którego należy teren przeznaczony na park. Obecnie część działki zajmuje „Natura Park” – kompleks składający się z hotelu i domków letniskowych oraz zaplecza rekreacyjnego w postaci odkrytych basenów, strefy saun i restauracji. Zabudowania „Natura Park” tworzą podwaliny dla planowanego parku rozrywki.

Widok na część istniejącego kompleksu Natura Park (fot. Natura Park)
Widok na część istniejącego kompleksu Natura Park (fot. Natura Park)

Technologia

Zabudowania tematyczne rodem z komiksów autorstwa Janusza Christy to nie wszystko. O rozrywkę dla gości ma zadbać zaawansowana technologia. „Inwestycja będzie obejmowała również wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które sprawią, że „Kraina Kajka i Kokosza” stanie się niezwykłym i wyjątkowym parkiem rozrywki dla dzieci oraz dorosłych” – mówi Lider Konsorcjum Pan Piotr Grabowski.

Projekt zakłada także zaawansowane projekcje postaci z komiksów w technologi Mappingu 3D. Dopełnieniem show będzie ekran mgłowy wraz z projektorem LDS stworzonym do wyświetlania obrazów w powietrzu.

„Nie zabraknie siłowni Łamignata, parku ze zwierzętami wolno żyjącymi, po którym będzie można poruszać się specjalnymi pojazdami wolnobieżnymi. W magicznej Krainie Omsów pojawią się instalacje przestrzenne żywej architektury, muzyczny plac zabaw i ogród doświadczeń” – dodaje Piotr Grabowski

Finansowanie

Koszt realizacji inwestycji oszacowano na 30 mln złotych. 30% tej kwoty zapewnia na starcie zgromadzone konsorcjum inwestorów. Pozostała część ma pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej. Wniosek wraz z biznesplanem oraz umową z Fundacją Kreska im. Janusza Christy został złożony w dniu 30 kwietnia 2019 r.

O kolejnych krokach w realizacji inwestycji będziemy informować na bieżąco.