Jak przyciągnąć turystę pobudzając jego zmysły?

W gminie Sękowa (woj. małopolskie) powstanie park sensoryczny. Instalacje mają pobudzać zmysły odwiedzających i przyciągnąć turystów…

Projekt co prawda jest dopiero na etapie oceny, jednak wójt gminy – Małgorzata Małuch twierdzi, że nie było jeszcze pomysłu, którego nie udało się zrealizować. Park sensoryczny to projekt stworzony z myślą nie tylko o mieszkańcach, ale także o turystach, by dać im ciekawą formę rozrywki i zatrzymać ich w gminie na dłużej.

Budowa ma pochłonąć 6 milionów złotych. To duży wydatek jak na niewielką gminę z Beskidu Niskiego, jednak aż 80% wartości inwestycji ma pokryć dofinansowanie.

Park będzie składał się z dwóch stref: sensorycznej i historycznej – w tej drugiej znajdzie się wiata, pod którą zainstalowana zostanie makieta z cmentarzami wojennymi z terenu gminy.

Sam park sensoryczny to bogaty zestaw urządzeń pobudzających zmysły. Zaplanowano np. siatkę, na której będzie można się położyć, a pod nią zasadzone zostaną aromatyczne rośliny. Zmysł słuchu pobudzą dzwonki i piszczałki poruszane przez wiatr, natomiast zmysł smaku krzewy owocowe.

Dla dzieci zaplanowano górkę ze zjeżdżalniami i trampolinami, drewniany domek, a nawet wieżę zabaw w kształcie płynącego statku.

Centralnym punktem parku będzie jednak staw z molo i wyspą na środku. Woda w stawie ma być uzdatniana, dzięki czemu będzie można się tam nawet pomoczyć. Do dyspozycji odwiedzających udostępnione zostana nawet łódki.


Źródło: Gazeta Krakowska